Kařez Už pozítří poprvé zastaví vlak v nové železniční stanici Kařez. „Tento údaj byl opětně potvrzený při posledním kontrolním dnu," informoval starosta obce Václav Krofta.

„Jiná možnost ani není," dodal. V úseku trati, který teď ve směru na Zbiroh prochází rekonstrukcí, se zatím jezdí po jedné koleji. Termín dokončení druhé zněl pětadvacátého. Osmadvacátého už po ní vyrazí vlaky a tady musí zastavit, protože kolejiště před nynějším nádražím Zbiroh se začne bourat. Tam už lidé vystoupit ani nastoupit nebudou moci," objasňoval Krofta.

Podle mluvčího Správy železniční dopravní cesty Pavla Hally dokončená část trasy vstoupí do zkušebního provozu. Práce ale budou pokračovat. „V novém jízdním řádu, který se stane směrodatným od června, je stanice Kařez už oficiálně uvedená," potvrdil.

Kařezští se těší

Místní se už osmadvacátého nemohou dočkat. „Budeme mít určitě lepší spojení s okolím. Především starší lidé si to pochvalují, ne každý mohl jít skoro dva kilometry pěšky na nádraží. Teď nebudou muset nikoho žádat o dovezení na vlak. Snáze se dostanou k lékaři i jinam," potvrdila spokojenost občanů Michaela Nejedlá. „Vzhledem k tomu, že autobus bude některé cestující dovážet do Zbiroha, pro nás se tím zlepší celkový kontakt s městem," podotkla ještě. „Často využívám vlak, abych se dostala do zaměstnání či z něj," sdělila Ivana Boudová. „Potěšilo mě proto, že zastávka bude v místě." Také školákům vybudování nové stanice a kyvadlové autobusové dopravy mezi Kařezem a Zbirohem, kam dojíždějí do devítiletky, usnadní život. Změnu vítají i ti, co pravidelně směřující do Rokycan, Plzně či naopak na Berounsko. „Jít brzo ráno nebo večer odlehlou a neosvětlenou krajinou mezi obcí a nádražím, bylo o strach," dodala Boudová.

„Jak výstavba pokračovala, ruchu, prachu a jindy zase bláta bývalo až dost. Pravdou ale také je, že zhotovitel- ská firma se po sobě snažila uklízet," hodnotil starosta. „Ob- čané si proto nijak zvlášť nestěžují. Uvědomují si, že akce nám moc pomůže," doplnil.

Optimalizace

K přeložce zastávky dochází v souvislosti s optimalizací trati Zbiroh Rokycany. „Bylo ji třeba narovnat a zmodernizovat. Tím, že se zmírnil její oblouk u Zbiroha, nahrazením železniční- ho přejezdu za nadjezd i jiným, bude možné v oblasti výrazně zvýšit rychlost. A to na sto čtyřicet kilometrů za hodinu," upozornil Halla.

V současnosti platí mezi Zbirohem a Kařezem výluka, pokračují práce na napřimování trati a poblíž nové stanice už koridor od okolí odděluje protihluková stěny. Opravují se také dva nejbližší mosty a staví se parko- viště a točna pro autobusy.

Více přímo v Deníku.