VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První ztratili práci cizinci

ROKYCANY - I přesto, že závody zaměřené na automobilový průmysl propouštějí své pracovníky, míra nezaměstnanosti na Rokycansku stagnuje. Podle ředitelky úřadu práce Věry Strnadové lze však předpokládat, že během listopadu a v závěru roku číslo povyskočí. Končí totiž sezónní práce a pracovní poměry uzavřené na dobu určitou.

21.11.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Bělka Petr

„Odhadujeme, že asi dvacet procent pracovní síly ve firmách, které se soustředí na automobilový průmysl, tvoří agenturní zaměstnanci, převážně cizinci. A zřejmě tyto osoby odcházejí jako první, protože podniky si jsou vědomy nutnosti zachovat si základní pracovní potenciál kmenových zaměstnanců,“ sdělila Strnadová. Až na jeden případ žádný zaměstnavatel dosud úřadu práce neoznámil výraznější výrobní či odbytové obtíže, nebo úmysl propouštět ve zvýšené míře.

S automobilovým průmyslem jsou v regionu úzce spjaté i závody Hutchinson a Borgers. Vedení obou potvrdilo, že vývoj na trhu si vynucuje redukci pracovníků. Nejdříve přišli na řadu agenturní zaměstnanci, nyní se opatření dotkne těch, kteří neplní své pracovní povinnosti či mají smluvní poměr na dobu určitou. „Celkově nám ke konci roku ubyde asi tak stovka lidí,“ konstatoval vedoucí personalistiky firmy Hutchinson Samir Poul. V Borgersu se podle finančního ředitele Lubora Šabatského propouštění dotkne přibližně dvou stovek lidí. „Lze předpokládat, že situace se bude po novém roce zhoršovat a v redukci budeme muset pokračovat,“ sdělil.

Omezování výroby v závodech má vliv i na přepravce. „Je méně nákladů, není třeba tolik aut, důsledkem je propouštění řidičů,“ uvedla prokuristka společnosti Duvenbeck Logistik Linda Stojčevová. „Podle prozatímního předpokladu do konce roku odejde třicet lidí. To je desetina našich šoférů. Prosincový vývoj ukáže, jak dál. Zatím to nikdo nedokáže říci, situace se mění ze dne na den. Dost úzce je provázaná s automobilkami v Německu, které nepracují. Znovuotevření předběžně spojují s druhou dekádou ledna,“ objasňovala.

Propouštění zahraničních pracovníků může mít vliv na vývoj kriminality v regionu. „Obecně lze říci, že trestná činnost cizinců narůstá. Jestli ale mají práci či ne, to ne– evidujeme, zjišťuje se to až v průběhu dalších řízení,“ sdělila krajská tisková mluvčí Policie ČR Jana Václavová.

Ztráta zaměstnání má také dopad na psychiku některých zahraničních dělníků. Není to dlouho, co vpadl do redakce cizinec – Rumun – třásl se a pořád ukazoval podřezávání krku. Z jeho rozmluvy s ambasádou vyplynulo, že má značné psychické problémy. Ocitl se totiž doslova na ulici a nemohl splácet dluh firmě, která mu sem pomohla. „Bojím se o život svůj i manželky, která zůstala doma s dítětem. Kamarád Ivan tak dopadl a mně vyhrožují. Dostal jsem už i pořádnou nakládačku,“ drmolil tehdy.

„Pokud jde o trestnou činnost, nedá se zatím říci, že by v souvislosti s propouštěním cizinců docházelo k nárůstu přestupků páchaných jejich komunitou,“ hodnotil šéf Městské policie Rokycany Petr Wohlmuth. Co se krádeží týče, zatím jsou to ojedinělé případy. A pokud se jedná o potyčky a silně podnapilé cizince, vyskytující se přes den v ubytovnách či jejich okolí, k takovým případům jsme vyjížděli už i dříve. “

Gabriela Karníková, Božena Šopejstalová

21.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Šlehofer

Policie pátrá po Petru Šlehoferovi z Rokycan

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Gymnazisté se vydali za odborníky z mediační služby

Rokycany – Probační a mediační služba Rokycany připravila na čtvrtek Den mediace.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Karolína Kapounová půjde poprvé k volební urně

Příkosice – V červnu bylo Karolíně Kapounové z Příkosic osmnáct let. Letos poprvé půjde k volbám. Osud republiky jí není lhostejný.

Desetičlenná komise velela Mýtu

Mýto - Bezmála dvanáct set oprávněných obyvatel mohlo odevzdat svůj hlas v Mýtě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení