„Podstatné je také o jaké plemeno psa se jedná. Je totiž samozřejmě zbytečné oblékat například huskiho, ale souhlasím, že se psí oblečky dají doporučit pro plemena s krátkou hladkou srstí jako jsou naháči, pražští krysaříci či krátkosrsté čivavy a pro některé teriéry. Dále i pro psy staré nebo málo pohyblivé, kteří mohou rychleji prochladnout, “ informoval Václav Vozák ze zbirožské veterinární stanice.

Jednou z majitelek, která pravidelně na podzim vytáhne oblečky pro svého čtyřnohého miláčka je také Šárka Veselá z Rokycan. „Myslím si, že to psa ochrání a navíc se mi oblečky moc líbí. Některé věci nakupujeme na internetu, něco zase vybereme tady v Betynce. Je to celkem finančně náročné. Většinou stojí jeden obleček tak čtyři sta korun i více,“ uvedla Veselá.

Ani odborníci psí oblečky neodsuzují. „Psa sice výrazně neochrání, ale jejich střídmé používání rozhodně nepovažuji za zbytečnost, nebo dokonce týrání zvířat,“ potvrdil Vozák.

„Vždy tak od začátku listopadu, nebo zhoršeného počasí, pozoruji už několik let výrazně zvýšený nárůst virových onemocnění zvířat. Ani letošní rok není výjimkou, tentokrát je nárůst oproti roku 2008 ještě o něco výraznější. Za den tu teď řešíme i více než pět takových případů. Ty hodně závažné řešíme podáním antivirotik. Jinak se snažíme zvýšit zvířatům imunitu formou různých vitamínů a doporučujeme léčení v klidu a teple, jako tomu je u nemocných lidí,“ dodal zvěrolékař.

Kynologické kluby také připomínají, že zatímco člověk se od psa virózou nakazit nemůže, naopak to možné je. Lidé tak mohou bakterie na svého čtyřnohého miláčka přenést.