„Kolem šla starší paní, ještě jsme na ni volali, ať dá pozor. Vyšlápla hned dvě vedle sebe a málem uklouzla. Tam toho bylo!“ říká Klail s tím, že při údržbě travnatých ploch v Rokycanech se s tímto nešvarem pracovníci firmy potýkají ve velké míře také pod městskými hradbami a u řeky. „Je to po celém městě. Když to některému páníčkovi, který po svém psovi neuklidí, řekneme, ještě dostaneme vynadáno,“ dodává Klail.

Podle tajemníka rokycanské radnice Slavomíra Špicla je ve městě přihlášeno zhruba čtrnáct set psů. „Tři čtvrtiny jejich majitelů extrementy uklidí,“ konstatuje velitel městských strážníků Petr Wohlmuth. Zbytek, tedy majitelé zhruba 350 psů, ale „zapomíná.“

Kdyby po každém z těchto hafanů denně v ulicích města zůstal jen desetidekový extrement a kdyby radnice nezajistila úklid, za rok by rokycanské veřejné plochy zavalilo možná třináct tisíc kilogramů psích výkalů.

Přitom ve městě je podle Josefa Hůzy z odboru rozvoje města už devět stojanů se sáčky na psí extrementy. „Jsou na Šťáhlavské, u hřiště u Wexlera, v ulicích Knihy, Pod Kostelem, Na Pátku, Horákově a Kozlerově a u zimního stadionu a u veteriny. A přibude šest dalších,“ říká Hůza.

Kromě této pomoci, do níž radnice investuje z poplatků na psy, a zatím neupřesněné osvěty ale na nepořádné „páníčky“ číhají i sankce. „Zpřísníme práci strážníků,“ slibuje tajemník. Jak? „Nedávno jsme během jednoho týdne lidi se psy kontrolovali a tyto kontroly budeme opakovat,“ tvrdí velitel strážníků.

Radnice se už zabývala i myšlenkou na nákup techniky na úklid výkalů. „Ale v trávnících bychom to tím stejně nevyřešili,“ myslí si tajemník Špicl.