„Zpívají samci. S oteplením z konce minulého týdne a hlavně prodlužujícím se dnem zahájili pěvecký boj o vyznačení území, kde chtějí hnízdit. Vymezují se tak vůči soupeřům, ale zároveň upozorňují samici, že právě tam se nachází nejlepší sýkorák, kosák či pěnkavák,“ přiblížil Dan Šatra.

Ornitologa Václava Říše jsme se zeptali, jak to s návratem našich zpěvných ptáků vypadá. Sdělil, že před týdnem se třeba do regionu vrátili špačci. „Pokud jde o pěnkavy, původně se stěhovaly také. Potom tu začali zimovat samci a teď už i velká část samic. Stejně tak konipasové horští a bílí či rehci domácí dříve odlétali. Část si jich ale u nás už zvykla zimovat. Konipasové se zdržují poblíž nezamrzajících řek, ale třeba také čističek, rehci zase upřednostňují průmyslové komplexy. Leckoho tedy může překvapit, že už se ozývají,“ vysvětloval ornitolog. Upozornil, že každým dnem je také možné očekávat skřivana. V půli března se rovněž vracívá drozd zpěvný. Je k nepřehlédnutí i nepřeslechnutí, protože se ke koncertování usazuje vysoko na stromě, anténě či podobně a vyzpěvuje za soumraku, kdy ostatní mlčí.

V centru měst je nyní velice intenzivně slyšet i tok poštolek. Poněkud dutě, přitom velice hlasitě znějící trrrr, trrrr je zase projevem datlovitých ptáků. Nevyzpěvují, ale bubnují. „Samec si najde nejzvučnější podklad a pustí se do klepání. Vůbec už to přitom nemusí být kmen stromu, do něhož bubnoval suchou větví, ale třeba anténa či stožár elektrického vedení,“ informoval Říš.