Právě tahle obec, obležená ze tří stran vojáky, to v dobách tuhého socialismu jednoduché neměla. Ještě v roce 1961 tu žilo 370 lidí, ale postupně odcházeli. Před dvaceti lety jejich počet dokonce klesl na 230 trvale přihlášených, ovšem od té doby čísla obyvatel a domů zase systematicky rostou!

Nové domy i chaty

Původní přízemní chalupy s doškovými či šindelovými střechami zmizely. „Současné Skořice čítají nejen 107 rodinných domů, ale i 39 rekreačních chat,“ připomíná starosta Miloslav Suchý. Právě teď je rozestavěno šest nových objektů, k nimž byly upravené cesty. Další pozemky jsou prodané.

Vyhledávaný je obchod se smíšeným zbožím. Nejen v pracovních dnech, ale také o sobotách. „A vyměněný je provozovatel restaurace a penzionu U sv. Jana, kde mají návštěvníci s výjimkou pondělí možnost občerstvení, stravování a ubytování v pěti pokojích,“ uvádí starosta.

V kulturním domě je zřízena oblíbená knihovna. Návštěvníci sem míří vždy v liché pondělí mezi 15. a 17. hodinou.

Tragická nehoda u Čachrova, při níž zemřel motorkář z Klatov.
Za smrt motorkáře dostal řidič auta podmínku, jezdit může dál

V obci na jihu fungují tři seskupení pro využití volného času nebo pomoc spoluobčanům.

Spolek skořických žen: předsedkyní je Hana Fryjaufová a na povel má 45 kolegyň. Pod křídly sdružení jsou pořádané akce během celého roku: od masopustu, zakončeného posezením s harmonikou, dětského bálu i karnevalu, pálení čarodějnic, Dětského dne, Květinového plesu, různých táborových ohňů až po mikulášskou a vánoční nadílku.

Ženy se zúčastňují také brigád na zvelebení obce. Někdy zase přispívají finančně při akcích pořádaných úřadem nebo hasiči. Pravidelně se každý měsíc scházejí členky v pohostinství, aby připravily pořady a popovídaly si o problémech, které je nutno řešit. Zde také oslavují Den matek a MDŽ. Zástupkyně navštěvují členky při životních jubileích.

 Rybáři: starají se o obecní rybník. Je jich 24 a vesměs jde o zájemce s trvalým bydlištěm ve Skořicích.

Sbor dobrovolných hasičů: nejstarší složka v obci, neboť letos slaví 135. narozeniny. Stará se o techniku (před pěti lety například získal Scanii) a výjezdová jednotka je vycvičena pro události různého charakteru. Od technických zásahů při odstraňování padlých stromů přes čerpání vody do detenčních nádrží až po výjezdy do Brd. Právě tady stále hrozí výbuchy munice a tragický případ z loňského roku je důkazem.

Ilustrační foto
Kraj neví, kam s romskými uprchlíky. Stále jedná o stanovém městečku