Aktuální úsek se rozkládá od vrcholu Kočky jihozápadně směrem k bývalé obci Zadní Zaběhlá v srdci Brd. Přes území, které projde očistou od munice, vede odbočka červené turistické značky na vrchol Kočky. „Trasa vede po zpevněné cestě, která by měla být z hlediska pyrotechnické zátěže bezpečná. Je ale možné, že bude v některých chvílích uzavřena, což by nemělo platit o víkendech, kdy bude očista přerušena. Přesto žádáme turisty, aby se řídili pokyny pyrotechniků a respektovali v místě výstražné značení. Porušováním pravidel ohrožují sebe i armádní specialisty a dohady s hlídkujícími pracovníky jen komplikují a prodlužují práce v lokalitě,“ zdůrazňuje ředitel hořovické divize Vojenských lesů a statků (VLS) David Novotný. 

Přírodní oblast byla do roku 2016 vojenským újezdem. Po otevření veřejnosti byla zahájena pyrotechnická očista povrchovým sběrem a nyní jsou postupně realizované práce na hloubkové očistě. Už před sedmi lety byly zvolené nejproblematičtější lokality z hlediska pyrotechnické zátěže, kde postupně probíhá očista. Činnost v režii Armády ČR je řízena podle priorit, které jsou dány hospodářskými potřebami Vojenských lesů a statků jako správce krajiny. Kočka patří k územím, která nejvíc postihla kůrovcová kalamita v roce 2020, a právě tady proto potřebují Vojenské lesy co nejdříve pracovat na obnově poškozeného ekosystému.

Před polednem jsou v programu oslav čtyři zastavení u pomníků. Následuje pestrý program v rokycanském Muzeu na demarkační linii.
Rokycanští oslaví v neděli 78 let od konce války pietními akty i akcí v muzeu

Pyrotechnický průzkum přináší časté dramatické momenty s důrazem na bezpečnost. Tragická událost z července 2021, při níž přišel o život zkušený praporčík na Kolvíně u Skořic, dokonce skončila u rokycanského soudu. Šéf průzkumné skupiny nebyl nakonec potrestán.