Mezi rodiči se proto strhla vlna nevole. „Je hrozné, jak je nyní vše drahé. Syn jde do první třídy a stojí to hromadu peněz. Dřív byla situace daleko lepší. Rodiče se nemuseli starat o nic a škola dětem vše poskytla," rozhořčeně sdělila Petra Janoušková.

Malotřídka ve Veselé má naštěstí zásoby z minulých let. „Letos ještě s pomůckami vystačíme a děti se na balíčky mohou těšit. Horší to bude další roky. Bohužel to vypadá, že financování zůstane na rodičích," sdělila ředitelka Dana Pavlovská. „Prozatím jsme obec o dotaci nežádali. Jak tomu bude ale v dalších letech, uvidíme," uzavřela Pavlovská.

Rovněž v mlečické základní škole je situace obdobná. „Prvňáčci dostanou vstupní balíčky zhruba za dvě stě korun a více. Objeví se tam například pera, tužky, sešity a jiné drobné pomůcky," konstatovala tamější ředitelka Marie Pražská. „Nějaké finance nám většinou poskytne místní obecní úřad a také sponzoři. Očekáváme, jak se situace bude i nadále vyvíjet. Doufáme, že místní zastupitelstvo nám vyjde vstříc tak, jako nám vycházelo dosud," uzavřela Pražská.

O poznání lépe jsou na tom ale Hrádečtí. Radní uhradí pro budoucí prvňáčky zmíněné pastelkovné. Usnesli se 
na tom na minulém zasedání. Z městské kasy uvolní pro tyto účely zhruba dvacet tisíc korun. Příspěvek se týká šestadvaceti kluků a děvčátek.