„Zastupitelstvo města schválilo zakoupení radaru pro měření rychlosti vozidel,“ informoval starosta Rokycan Jan Baloun. Jak nám potvrdil mluvčí radnice Jan Engler, v rozpočtu je na nákup zařízení vyhrazeno padesát tisíc korun. „Myšlenka nákupu radaru vznikla díky dobrým zkušenostem z jiných měst. Přístroj bychom měli pořídit v první polovině letošního roku. Nyní na něj bude vypsáno výběrové řízení,“ prozradil Jan Engler.

„Město si od něj slibuje především zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Radar má vyhodnocovací schopnost, díky níž se dá zjistit, kolik vozidel v určitém místě a období překračuje povolenou rychlost,“ dodal. Stejného názoru jsou i zástupci městské policie. Dle jejich vyjádření si strážníci slibují zejména zklidnění dopravy ve městě.

Podobné zařízení už několik měsíců funguje v Mýtě. Už při Dnu s Deníkem lidé upozorňovali, že spousta řidičů, hlavně kamionů, místo po dálnici jezdí po někdejší státní silnici, procházející Mýtem. Povinnou rychlost ale nerespektují. Umístění tabule, která řidiče informuje o aktuální rychlosti, vyhodnotili Mýtští jako účinné opatření. „Ukazatel skutečně plní roli psychologické bariéry podobně jako radar na měření rychlosti, o kterém také uvažujeme,“ nechal se slyšet starosta Mýta František Končel.

Rokycanský radar se bude stěhovat do různých lokalit. „Uvažujeme o ulicích Boženy Němcové, Osecké a Třebízského,“ prozradil tamní starosta Jan Baloun.
Obrovskou výhodou měřícího zařízení bude jeho nenáročnost na ovládání. „Radar, o kterém město uvažuje, je plně automatický. Zdrojem elektřiny může být klidně i veřejné osvětlení,“ dozvěděli jsme se od mluvčího MěÚ.

Pokud se radar osvědčí, může podle starosty dojít k nákupu několika dalších přístrojů. „Zpočátku ale bude radar jen jeden a bude se přemisťovat na připravená a vytipovaná místa. O nákupu dalších zařízení rozhodne čas,“ má Jan Baloun jasno.