Během vernisáže, kterou si nenechaly ujít desítky patriotů městečka, se slova se ujal kurátor Martin Čechura ze Západočeského muzea. „V 19. století se archeologie proměnila z romantické záliby ve skutečnou vědu. A jsem rád, že mohu připomenout nejvýznamnější archeology, kteří žili a pracovali v západních Čechách.

Řada z nich působila na Radnicku a Rokycansku, například hrabě Kašpar Šternberk, zakladatel Národního muzea nebo Matyáš Kalina z Jäthensteinu, právník a autor první archeologické monografie,“ uvedl odborník. Nezapomněl ani na faráře Václava Krolmuse a Bohuslava Peteru Rohoznického.

Se svéráznými názory, ale jako první badatelé vyráželi hledat nálezy do terénu. Kromě archeologických nálezů jsou představeny i nejstarší archeologické mapy nebo poučné povídky, například z pera Josefa Kajetána Tyla. Dodejme, že výstava je i připomínkou 130 let založení Radnického muzea.

Teplota pod nulou a díky tomu krásně zbarvené stromy i tráva. Takový obrázek se naskýtá i obyvatelům Břas a důkaz kolem sídla úřadu předkládá fotograf Jaroslav Kreisinger.
Podívejte se na Břasy v zimním hávu na fotografiích Jaroslava Kreisingera