Zúčastnit se konkurzního řízení kvůli obhájení své funkce budou muset i tři ředitelé rokycanských středních škol. Působí totiž v dané pozici už šest let,  po jejichž uplynutí  novela školského zákona projití konkurzem stanoví.

Navzdory různým výkladům a dohadům, zda to litera zákona opravdu přikazuje, jsou právníci krajského úřadu přesvědčení, že konkurz požadovaný je. Protože kraj je zřizovatelem zmíněných tří středních škol, jejich ředitele konkurzní řízení nemine. Na  školském odboru nám to potvrdili.

Přihlásit se a odevzdat požadované podklady, včetně koncepce školy, musí do devátého března, v dalších měsících budou pozvaní k jednání.

Gymnázium a SOŠ

„Gymnázium a Střední odbornou školu Rokycany už vedu dvanáctý rok a chtěla bych
v tom ještě další období pokračovat. Mám v plánu dokončit započatou přeměnu škol, včet- ně dalších úkolů, které jsem vytýčila,“ uvedla ředitelka Drahomíra Rancová.  Debatované eventualitě, že kromě osob, u nichž je řízení výslovně požadované, ostatní by konkurz mohl minout, ale nevěří.  Zatím podobné jednání absolvovala jednou, když se ucházela o místo ředitele spojených školských zařízení. „Částečně šlo během pohovoru o znalosti a zřejmě tomu tak bude i nyní. „Ne, že bych přesně znala všechny potřebné paragrafy, když ale s něčím pracujete dvanáct let, povědomí o nich už máte,“ konstatovala.

SŠ Jeřabinová

Na to, zda hodlá pokračovat ve výkonu funkce ředitele Střední školy Rokycany, Jeřabinová ulice, a v souvislosti
s tím se podrobit konkurzu, jsme se zeptali i Václava Vilda. „Přihlášku podám, hlavním důvodem je, že chci tuhle školu, hlavně pak studium strojírenských oborů, ve městě udržet. Musí žít dál. Proto chci  pokračovat v tom,   co jsem začal,“ sdělil Deníku. Doplnil, že jednou zákon povinnost absolvovat  konkurz po určitých letech stanoví, takže nemá smysl uvažovat,   zda  to vítá,  či  ne.

Odborné učiliště

Podobného názoru je i nejvyšší představitel Středního odborného učiliště lesnického a zemědělského v Rokycanech Miroslav Randl. „Školu řídím od roku1996 anyní chci dokončit započaté změny a udržet ji.  Zatím  nevím, co mě čeká, ale do konkurzu půjdu,“ uvedl.

Stanovisko zřizovatele

Podle novely školského zákona  ředitelům škol a školských zařízení, kteří vykonávají funkci déle než šest let, končí výkon práce k 31. červenci 2012. Aby od 1. srpna 2012 rozhodování ředitelů škol a školských zařízení nebyla napadnutelná, rozhodla rada Plzeňského kraje o vyhlášení konkurzních řízení podle znění zákona,“ informovala tisková mluvčí Plzeňského kraje Petra Jarošová.  „Je pravděpodobné,“ dodala, „ že ředitelé škol a školských zařízení, kteří se ve funkci osvědčili,  v ní budou pokračovat.“