Vláda opět otevřela otázku elektronické evidence tržeb. Ta sice vzbuzuje u živnostníků řadu otazníků, ale také jeden vykřičník, a to za slovem – ne!
Proti elektronickým pokladnám a evidenci tržeb se staví většina z podnikatelů. Podle nich je to jen další zátěž pro jejich provoz. Místo aby si stát vážil těch, kteří se živí sami a ještě případně vytvářejí pracovní místa, ještě jim hlásí klacky pod nohy. „Pro nás je to jen zkomplikováním provozu. Nedokážeme si představit, jak to bude vypadat například o Vánocích, kdy už takhle u nás stojí netrpělivé fronty a tak stíháme. Co se stane například při výpadku elektřiny nebo systému? Jak pak budeme dokazovat, že za to nemůžeme?" prozradila svůj názor prodavačka 
z Rokycan.
Ostatně centrum města, konkrétně Masarykovo náměstí, také zažije změny. Pokladny by měli mít i ti, kteří si prodávané zboží přímo nevyrábějí, tedy i mnozí z trhovců, jimiž patří tradičně úterky. „Rozhodne se zavedením nesouhlasím, a to zejména proto, že důvodem zavedeni je předpoklad, že podnikatelé krátí daně a všichni jsou ocejchovaní nálepkou podvodníka. Domnívám se, že finanční úřady mají pravomoci a nástroje nepoctivé podnikatele odhalit a potrestat. Nemohou ale preventivně trestat i ostatní," prozradil důvod svého nesouhlasu Tomáš Grimm, spolumajitel Minipivovaru U Sto- česů. „Systém Eet nebude stát pár tisícovek, jak Babiš 
v televizi avizoval – mimochodem to tam předváděl na zařízení, jehož hodnota bez daně je třicet tisíc. V našem minipivovaru jsme raději takové zařízeni a software zakoupili dopředu. Pořizovací cena byla čtyřicet tisíc plus DPH a musíme ročně platit licenci software deset tisíc," prozradil Grimm.
Ten se vyjádřil i ke stánkovému prodeji, se kterým mají i oni zkušenosti. „To pro nás a zřejmě i pro ostatní pivovary znamená konec výjezdů na pivní slavnosti. Teď o víkendu jsme byli na třech pivních slavnostech současně – Na náplavce v Praze, Fresh festivalu v Pardubicích a Berounských pivních slavnostech.

pokračování na str. 2 úterního vydání Rokycanského deníku