„Jde o proces, díky němuž získávali kvalitní železo ve starém Římě, po nich Keltové nebo Slovani,“ upozornil za seskupení Aleš Hronek. Jihočech, který dorazil na jih Rokycanska s manželkou a přáteli z našeho regionu. Jedním z nich je Bohuslav Ježdík ze Všerub: „Renegáti jsou vidět při různých historických pořadech. Obléhali jsme hrad Švihov, zúčastnili se bitvy z třicetileté války nebo souboje mezi husity a zemany v Hradci u Stoda. A minulý týden jsme si v Načeradci nenechali ujít ševcovské slavnosti.“

Zdroj: Deník/Václav Havránek

Vraťme se ale k hamru, kde pozornost návštěvníků byla věnována nevelké stavbě z hlíny. Prvním krokem bylo mohutné rozdmýchání s pomocí kyslíku z měchu nebo vysavače a naplnění hrudkovanou rudou s přídavkem dřevěného uhlí. „Potřebujeme v peci teplotu minimálně 1150 stupňů. Železo v rudě změkne a hlušina se vypálí,“ přibližuje Hronek náročnou operaci. Jenže to není všechno. zatímco struska odteče, musí se železo s pracovním označením houba (tedy v měkké konzistenci) dál tvarovat. Šikulové k tomu používají dřevěné palice na dřevěném špalku. O víkendu 7. a 8. července ostatně nadšenci přiblíží zpracování železa při kovářských ukázkách.

Historický šerm, vojáky s předovkami, jezdce na koních  v dobových uniformách, klauny na chůdách, tanec dvorních dam a především příjezd  císaře Josefa II. zažili během zahradní slavnosti  návštěvníci zámku Kozel u Plzně.
OBRAZEM: Zámek Kozel se vrátil do doby císaře Josefa II.

Součástí pobytu Renegátů v hamru je také připomenutí dobových pokrmů. A tak tu voní pšeničné placky, jáhelné šišky nebo ovocné koblížky.