„Všechno je v pořádku, neubližuji jim,“ uklidňoval Martin Cvrk z plzeňského Prostromu Bohemia. „Jde o tradiční výchovný řez, pořádně promyšlený.“ Z korun odstraňoval nezdravé, zkřížené či těsnou blízkostí si konkurující větve. Zčásti korunu upravoval i kvůli podjezdné výšce nad silnicí a stejně tak je odlehčoval nad chodníkem.
„Kdyby za větev zachytil náklaďák, vylomí takový stromek, nebo sloupne až k zemi. Řezné rány, které jsem tureckým lískám teď způsobil, si do zimy vyhojí a na jaře nově vyrazí,“ uvedl Cvrk. „Vy skácíte tenhle schnoucí strom?“ ptal se šestiletý Adam Ott, procházející kolem. „Neskácíme, dostane ještě šanci. Může se vzchopit,“ dodal arborista.
O problému chřadnoucích stromků v aleji více věděla Vladimíra Hupáková z odboru rozvoje města. Potvrdila, že s částí nové výsadby někdy přes veškerou péči bývá problém. Špatné podloží v některých lokalitách a další ztížené životní podmínky se občas stěží překonávají. Nejde tedy o to, že by stromy usychaly jen kvůli nedostatku vláhy.
„U nově vysazených stromů, většinou na dobu tří až pěti let – podle záruky, se praktikuje systematická rozvojová péče o dřeviny. Součástí jsou i zálivky. Pokud jsou dlouhá sucha, přiobjednáváme u vybraných mladých stromů zálivku i v dalších letech,“ sdělila Hupáková.
Zásahy arboristů z různých firem letos prošla spousta stromů ve městě. Ať už šlo o výchovné řezy u mladých dřevin či řezy z důvodu redukčního, spojované často s bezpečnostním, anebo zdravotním, řezem.
Minulý týden se úpravy dočkaly i nové stromy v ulici J. Knihy, předtím se výchovným řezům podrobily javory u fotbalového stadionu a také stromy kolem kasáren. V režii další firmy se upravovala i zeleň uvnitř. Bezpečnostní řez se dělal třeba u dubů při lávce v Alejích, kdy kolem ležela také pořádná hromada větví. Zásadou je, že nikdy nesmí naráz padnout až třetina zelené plochy.
Velkou úpravou prošly i lípy na koupališti, ať už u brouzdaliště, před restaurací či v okolí areálu. „Jednalo se hlavně o redukční řezy a nějaké vazby, aby se stromy nerozlámaly,“ vysvětloval Cvrk. Ošetření se po– drobily i červené buky vstupní aleje a stejně tak dřeviny na mnoha dalších místech.
Arboristé pracují po celý rok, ale v zimě nechávají kvůli vegetačnímu klidu, a také lámavosti větví, stromy raději spát.