Své o tom vědí obyvatelé Svojkovic. V obcí, kterou prochází bývalá mezinárodní trasa mezi Prahou a Plzní, se od loňska vyrovnávají s rekonstrukcí komunikace )s podporou kraje), výstavbou chodníků a obnovou veřejného osvětlení. „Avizované finále ukončení prací na sklonku roku 2021 byl posunut do prvních měsíců 2022. Způsobilo to několik faktorů: neplánované odstranění, úprava dešťové kanalizace, snižování kanalizačních vpustí a v neposlední řadě nedostatek stavebního materiálu,“ vypočítával důvody starosta Oldřich Hádlík.

Přece jen se podařilo a nastala další operace. Od 2. března uzavření silnice ze Svojkovic na Holoubkov s předpokládaným finišem do 30. června. Jenže také zde došlo k posunutí termínu a řidiči musí dál objízdnými trasami. Oficiální měří 27 kilometrů a žene motoristy přes Březinu, Přívětice, Lhotu pod Radčem až do Kařezu. Ti znalí využívají kratší a úzké cesty na Volduchy či Hůrky. Na úterý 19. července je zde konečně přichystaná kontrolní prohlídka. „Pokud dopadne dobře,“ pustili bychom auta a motorky ve čtvrtek 20.,“ předpovídá šéf odboru dopravy městského úřadu v Rokycanech Ladislav Kőnigsmark.

Ilustrační foto
Borek se chystá na sobotní festival, v Přívěticích pojedou přes nádrž po lávce

Řidičské trable však zdaleka nekončí. Už pár hodin po otevření silnice Svojkovice – Holoubkov budou neprůjezdné dva úseky frekventovaného tahu. Mezi Mýtem a Holoubkovem (oprava povrchu silnice) a také mezi Borkem a Svojkovicemi (rekonstrukce můstku přes potok). Znamená to další zatížení objížděk Volduchy – Osek – Rokycany či Hůrky - Pavlovsko -Rokycany. „Z Rokycan do Borku bude opět zajištěna speciální autobusová linka s točnou u rybníka,“ dodává Kőnigsmark. .Grafikony spojů veřejné dopravy budou pozměněny až podle úterního rezumé.

Aby toho nebylo málo, měla ode dneška platit uzavírka jiné využívané silnice z Rokycan na Strašice. V úseku z okresního města do Pavlovska (náhradní přesun přes Mirošov), ale investice je pozdržena.