Ve Volduchách to není o moc lepší. Potvrzuje to místostarosta obce Pavel Šnajdr: „Silnice od nás na Svojkovice je maximálně zatížena kvůli rekonstrukci bývalého mezinárodního tahu na Holoubkov. A je to znát na jejím povrchu.“ Ještě horší je to s úzkou cestou ke kempům v Habru a dál na Těškov. Přitom se tu pohybují i kamiony a jejich míjení bývá dramatickým bojem o centimetry. Až se zpožděním úřady zareagovaly a těžkotonážní stroje sem mají vjezd zakázaný.

Z dalších okresních lokalit nelze až tak úplně jásat nad rozbitými cestami III. třídy. Najdeme je na jihu i severu Rokycanska a recept je jediný. Přizpůsobit rychlost svého vozu, protože oprava je kvůli významnějším investicím v nedohlednu…

Bude se i opravovat

Silnice II/605 z Rokycany na Plzeň a Rozvadov do Německa sice dnes kopíruje dálniční tah, ale to neznamená, že by neměla být modernizovaná. Loni to prakticky celé druhé pololetí pocítili na vlastní kůži obyvatelé Svojkovic, neboť se stavbou nových chodníků došlo i na povrch silnice.

Letos se pokračuje do 30. června úsekem z hranice obce na Holoubkov. Start byl začátkem března a s kompletní uzavírkou se svezla křižovatka na Volduchy, neprůjezdná do konce dubna. Investice obsahuje rekonstrukci všech dešťových propustků včetně silničního mostu na Závírce, frézování a pokládku nového asfaltového krytu i opravu krajnic a příkopů. Oficiální objížďka měří 27 kilometrů po trase Rokycany – Osek – Březina – Bezděkov – Přívětice – Skomelno – Lhota pod Radčem – Kařez – Mýto. Znalci místních poměrů využijí pochopitelně mnohem kratší úsek přes Hůrky nebo Habr u Volduch. Úzké vozovky však silničáři nedoporučují.

Složité to mají nyní také řidiči, kteří se chtějí dostat do krajské metropole. Po letech příprav začala oprava přivaděče od dálnice D5 v Ejpovicích ke sjezdu na Kyšice a Starý Plzenec. Auta po něm jezdí už čtvrt století, jenže v poslední době se začal boulit.

Do 25. dubna jsou uzavřené ejpovické sjezdy na silnici Tymákov – Ejpovice a stejně tak je to s nájezdy z této komunikace na přivaděč. „Objízdná trasa je vedena přes Ejpovice a Kyšice,“ sděluje mluvčí ŘSD Adam Koloušek. Provoz na hlavním tahu je veden vždy alespoň jedním pruhem v každém směru

Generální oprava

To už se dostáváme do Rokycan, kde po výběru dodavatele příští měsíc dělníci obsadí nejvýznamnější tepnu města v Jiráskově ulici. Půjde o generální opravu bezmála kilometrového úseku mezi kruhovými objezdy u Střelnice a u Billy včetně přilehlých ulic. Náklady při zvyšujících se cenách materiálů atakují 100 milionů korun. „Komunikace patří kraji, který ji bude rekonstruovat. Město ze svých prostředků opraví chodníky, veřejné osvětlení, vodovod a kanalizaci a kompletní inženýrské sítě. Počítáno je i s výsadbou 70 stromů,“ uvádí mluvčí úřadu Tereza Maixnerová.

Součástí akce, která způsobí výrazné omezení dopravy, je proměna ulice Svazu bojovníků za svobodu a prostranství náměstí 5. května u vlakového nádraží, kde má být na chodníku obnovena původní mozaika.