Řidiči, zítra mezi 9. a 11. hodinou mějte oči na stopkách. Na severním a jižním Plzeňsku a také na Rokycansku můžete potkat kolony traktorů i náklaďáků. Zemědělci budou po třech letech opět protestovat a upozorňovat na problémy, které je pálí. Tentokrát je vyburcovalo rušení takzvané zelené nafty.

Zatímco trasa severoplzeňské kolony je známá (po silnici I/27 z Kralovic na Plasy), jihoplzeňští organizátoři ji tají. Mají strach, aby jim protest někdo neznemožnil. „Máme několik variant. Přesnou trasu určíme až zítra večer na krizovém štábu," řekl ředitel Okresní agrární komory (OAK) Plzeňjih Jiří Tomec.

V dubnu roku 2009 zemědělci hromadnou jízdou upozorňovali na problémy s vybíjením krav, v červnu pak na nízké výkupní ceny mléka. Kolony tehdy úmyslně zpomalovaly dopravu na důležitých tazích. Řidiči nadávali.

Tentokrát však o zdržovací jízdu jít nemá. Tvrdí to Jiří Tetzeli, ředitel OAK Plzeň-sever. „Naším cílem není omezovat dopravu. Vyjedeme s automobily ověšenými transparenty a vlajkami a budeme poutat pozornost. Lidé by se měli dozvědět, z čeho máme strach," říká Tetzeli.

Oč tedy v případě zelené nafty jde? „Když vznikla daň z nafty, byl její výtěžek určen na opravu silnic. Vzhledem k tomu, že zemědělci jezdí hlavně po polích, v celé Evropské unii s výjimkou Slovenska dostávali tuto daň zpět. Čeští zemědělci nyní z daně dostávají takzvanou vratku ve výši 60 procent, což je 1,823 miliardy korun. Po zrušení zelené nafty bychom o tyto peníze přišli," vysvětluje Tetzeli.

Protestu se zúčastní i podniky na Rokycansku. „Určitě ano. Zatím ale nevíme, kolik strojů pojede. Záleží na počasí," uvedl ředitel Zbirožské zemědělské Jakub Červenka.