Akce byla zaměřena zejména na nedovolené předjíždění, dodržování limitů rychlosti jízdy a respektování dopravního značení na přejezdech. „Více než tři čtvrtiny přestupků se týkaly překročení stanoveného limitu rychlosti jízdy. Ten je dán zákonem o silničním provozu,“ sdělila policejní mluvčí Jana Tomková. Policisté uložili blokové pokuty ve výši 15 700 korun a dva přestupky předali k vyřízení správnímu orgánu.

Jak ukázala tato akce, mnozí motoristé nejspíš neberou v potaz, že následky nehod na přejezdech bývají tragické. „Řidiči si většinou neuvědomují, že brzdná dráha vlaku je vzhledem k jeho hmotnosti – násobené rychlostí – neporovnatelná s brzdnou drahou vozidel a pohybuje se řádově jinde. Jsou to desítky až stovky metrů. Pokud lidé v autech vyváznou s lehčím zraněním, je to spíše výjimka,“ sdělila regionální mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Na přejezdech podle ní riskují řidiči všech věkových kategorií.

Mezi některými šoféry zaznívá názor, že jsou leckteré přejezdy velmi nepřehledné a měly by být více chráněné. „Jestli není někdo sebevrah a trochu při jízdě přemýšlí, tak před kolejemi zpomalí a důkladně se rozhlédne. Na některých místech je to ale i tak nebezpečné, třeba u rokycanských Kovohutí. Sem bych umístila třeba stopku, světla nebo závoru,“ míní Jana Štěpánková, řidička z okresního města. Pro nezodpovědné šoféry, hazardující nejen se svým životem, by ale byla podle ní stejně všechna tato řešení marná.

V okresních policejních statistikách figuruje tragická nehoda se smrtelným zraněním z roku 2005. „Došlo k ní na přejezdu u obce Střapole. Mnohým řidičům je toto místo dodnes připomínáno pomníčkem,“ upozornila Tomková.

Od začátku roku do 23. června eviduje Drážní inspekce na železničních přejezdech v České republice 96 nehod, při kterých zahynulo čtrnáct osob a dalších 39 bylo zraněno.