S příchodem jara a stoupajícími teplotami se řidiči začínají odhodlávat k přezutí zimních pneumatik na letní. Často si ale neumí odpovědět na otázku, kdy je ta pravá chvíle ke změně obutí.

„Rozhodujícím signálem pro výměnu pneumatik je venkovní teplota. Optimální teplota pro jízdu na zimních pneumatikách je do 7 °C. Při nižších stupních se mění vlastnosti letních pneumatik, které hůře přilínají k vozovce a prodlužuje se tak brzdná dráha,“ uvedl dlouholetý pracovník pneuservisu AGM v Rokycanech Zbyněk Mikudík.

Nespěchejte však do pneuservisů s prvními jarními slunečními paprsky, po ránu totiž může být na vozovkách i námraza. Zimní obutí je možné používat až do 17 °C, poté se pneumatiky začínají více opotřebovávat. Při teplotách nad 27 °C jsou zimní pneu na rozpálených silnicích nevhodné a mohou zapříčinit dopravní nehodu.

„Před přezutím se rozmyslete, zda již není na čase pořídit novou sadu pneumatik,“ řekl Zbyněk Mikudík a dodal: „Pneumatiky je nutné vyměnit při přílišném opotřebení vzorku. V rámci Evropské unie by neměla být hloubka dezénu letní pneumatiky nižší než 1,6 milimetrů.“

Ideální hloubkou vzorku jsou 4 milimetry, u letních pneu je možné o milimetr méně. „Nabízí se jednoduchá kontrola hloubky vzorku, která vám dá signál, zda pneu vyměnit za nové,“ prozradil praktickou pomůcku Mikudík a pokračoval: „Hlavička zápalky má běžně velikost 4 milimetrů, proto v případě že zastrčená zápalka do dezénu pneu výrazně okraj převyšuje, přišel čas koupi nových pneumatik.“

Při výběru nových pneu by si řidiči měli dávat pozor na hlavně na rozměry pneumatiky. „Všechny rozměry schválené pro vaše auto jsou napsané v technickém průkazu. Pokud na auto bude dán rozměr pneumatik, který není určen k vozidlu, nemusí auto projít technickou kontrolou,“ vysvětlili pracovník pneuservisu.

Cena přezutí pneumatik se samozřejmě v každém pneuservisu liší. Rozdílná cena je také na základě typu kol, například výměna ocelových kol je levnější než litých. Ceník je odlišný také podle oblastí. Rokycanský pneuservis AGM v Plzeňské ulici nabízí motoristům jednu z nejlevnějších služeb. „Základní přezutí čtyř pneumatik osobního vozu, montáž, vyvážení a nahuštění nepřesáhne pět set korun,“ uvedl Zbyněk Mikudík.

Většinou se však přezutí pohybuje od 480 do 750 korun za osobní vozidlo. „K částce se musí ale přičíst cena za ventilek, což činí přibližně 20 korun za kus. Další položkou je vyvážení pneumatik, které se pohybuje v rozmezí od 30 do 50 korun za kolo,“ prozradil příjmový technik společnosti Auto CB.