„Je tady pořád rušno. Denně navštíví půjčovny a studovnu kolem dvou stovek lidí. Další přicházejí do informačního střediska,“ uvedla ředitelka Městské knihovny v Rokycanech Ludmila Vyčichlová. Chodí převážně stálí klienti, ale přihlašují se i noví.

Nejvíce čtenářů míří do oddělení pro dospělé. Dveře se tu doslova´netrhnou´. „Okurková sezóna u nás neexistuje,“ směje se knihovnice Ludmila Čadová. „Dá se říct, že víc čtou ženy než muži, ale rozdíl zas není tak velký. Vidím to zhruba na šedesát procent pro ženy,“ upřesnila.

V kurzu čtenářů jsou převážně detektivky, ženy dávají přednost milostným a historickým románům a zájem je také o časopisy. „Mám nejraději romantiku, třeba historické romány,“ svěřila se čtenářka Marie Redlichová. „Knihovnu navštěvuji už spoustu let. Jsem spokojená, vždycky si tady něco vyberu,“ dodala.
O návštěvníky nemají nouzi ani v dětském oddělení, kde denně obslouží kolem třiceti malých čtenářů. Prázdno není ani ve studovně. „Chodí převážně starší lidé. Buď si přečtou noviny, nebo hledají různé zajímavosti. Jsou mezi nimi i studenti univerzity třetího věku,“ uvedla ředitelka.

Knihovna nabízí i další službu. Nemocným a imobilním čtenářům zajišťuje donášku knih domů i o prázdninách. „V současné době máme asi šest takových čtenářů. Rádi uvítáme další zájemce, není to pro nás žádný problém,“ nabízí Vyčichlová.

Na knihovnice se obrací řada lidí s dotazem na výpůjční dobu v letních měsících. „Pro dospělé je otevřeno stejně jako během roku. Dětské oddělení funguje denně kromě pátku od 10 do 12 a od 13 do 15 hodin. Studovna je k dispozici od 8 do 12 a od 13 do 15 hodin, ve středu až do 18 hodin, v pátek je také zavřeno,“ vzkazuje ředitelka.