Seznam s názvem Umělci pro radar, proti referendu rozeslal předevčírem úřad vlády. Vládní koordinátor Tomáš Klvaňa v něm uvádí dvacet osobností, např. Ladislava Smoljaka, Evu Holubovou, Davida Vávru či Ladislava Špačka. Starostové z okolí Brd ale nechápou, jak může taková zpráva lidem pomoci k vytvoření názoru na plánovanou základnu.


„Na úřad vlády se obrací stále více osobností, které nesouhlasí s konáním referenda. Zároveň umístění radaru v Česku podporují,“ sdělil Klvaňa.
„Takových papírů už jsem viděl, asi to přišlo všem obcím. Je smutné, že i z toho je vidět rozdělená společnost. Komunikace o základně není na takové úrovni, jaká by měla být,“ řekl starosta Mirošova Vklastimil Sýkora s tím, že věcmi obrany se zabývat nemůže, ale potřebuje záruky pro obyvatelstvo. Podle strašického místostarosty Františka Nerada má demokracie v některých otázkách své hranice. „Z vojenského hlediska se mi ale zdá divné, že se mluví o radaru, když se nemluví o němých,“ uvedl Nerad, který už několikrát potvrdil existenci utajované posádky v blízkosti obce. Jako zakladatel sdružení Enkláva upozornil na fungování vojenského újezdu. „Buď je armáda stát ve státě nebo se chová podle toho, co si přejí občané,“ dodal Nerad s odkazem například na nepořádek po těžbě dřeva.


Starostu Štítova Václava Hudce Klvaňou zveřejněný postoj u některých jmenovaných osobností překvapil. „Je jich ale docela málo, ten seznam je krátký. Rozumných lidí je snad víc,“ řekl Hudec, který základu zásadně odmítá. Zpráva dorazila i do Trokavce. „Pan Klvaňa našel pár lidí. Já jim to nevyvracím, ale věc v pořádku nebude. Proč? Ve Štítově skutečně nabízel infrastrukturu, i když to teď popírá,“ konstatoval tamní starosta Jan Neoral.
Podle rokycanského starosty Jana Balouna je dobré, že lidé včetně známých osobností mají na radar svůj názor. „Ale jsou to laici. Obrana státu je tak důležitá záležitost, že o ní laici nemohou rozhodovat,“ řekl Baloun, který očekává, že ti, kteří učiní definitivní verdikt, informováni budou.
To ale podle představitelů obcí sotva mohou udělat lidé z Klvaňova seznamu. „Některé z osobností vyjádřily souhlas vyjádřit se k problematice rozhovory,“ nabídl přitom médiím vládní koordinátor.


Včera rozeslal podrobnou reakci na petici za referendum o radaru, kterou najdete na našich stránkách.