Referendum k případné výstavbě radarové základny je ve Strašicích na spadnutí. Přípravný výbor už totiž podal návrh pro jeho vyhlášení s peticí, podepsanou dvěmi třetinami lidí, oprávněných hlasovat. Zastupitelé návrh projednají patrně hned na příštím jednání 13. září.


O referendu diskutovali zastupitelé už v březnu. Návrh na jeho konání tehdy ale nepadl. Nakonec se usnesli na uspořádání ankety, které se zúčastnilo něco málo přes 20 procent respondentů.


Marcela Paulová a další lidé, kteří uvažovali o založení přípravného výboru k referendu, se ale myšlenky na jeho uskutečnění nevzdali a připravili petici. Výsledek ankety totiž není pro samosprávu závazný. „Petici podpořilo 919 občanů, tedy o třetinu více, než předepisuje zákon,“ uvedla s tím, že Strašice mají zhruba 1880 voličů.


S navrženým termínem konání na sobotu 20. října ale nejspíš neuspěje. „Ten termín asi nestihneme. Před každými volbami potřebujeme dva měsíce na přípravu. Dvě ze tří místností si totiž pronajímáme,“ řekl starosta Jiří Hahner.


Přípravný výbor, v němž je kromě Paulové Karel Šlapák a Václav Cafourek, návrh odůvodňuje obavami, které jim sdělili přímo podepsaní občané. Zmiňuje například to, že v případě válečného konfliktu by se oblast s radarem stala místem prvního úderu.


Zhruba 70tisícové náklady na konání referenda navrhují organizátoři petice pokrýt z rezervy rozpočtu obce. Podle starosty bude ale třeba hledat v jiné kapitole rozpočtu.