VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Strašice už svazek ani sdružení Enkláva nezaloží!

STRAŠICE - Nové vedení obce Strašice hned po volbách v listopadu 2006 zahájilo v rámci samostatné působnosti obce diskusi o nerovnoměrných vztazích obce a státního orgánu - ministerstva obrany, který byl vlastníkem kasáren ve Strašicích a stále ještě je vlastníkem sousedního Vojenského újezdu Brdy

28.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Historicky od roku 1928 jsou obyvatelé Strašic, ale i dalších obcí na Podbrdsku, sousedy rozsáhlého území, které jistým způsobem omezuje náš život v obcích. V létech zahájení fungování Újezdu byla omezení státem kompenzována jak řádně vykoupenými historickými pozemky, tak volným vstupem lidí do lesů v době, kdy se v lesích necvičilo, nastřílelo nebo neválčilo.


V dobách totalitních vlád, se však kompenzace zrušily a mnoho věcí je zahaleno nejasnostmi. Žádné legální kompenzace za omezování pohybu osob v okolí obcí kolem VÚB nebyly. Dokonce v 50. létech v době posledního rozšiřování Vojenského újezdu se i vykupování pozemků nějakým podivným způsobem zkomplikovalo a pamětníci mají na tuto dobu velmi rozjitřené vzpomínky. Majitel Hotelu Tlustý před horní bránou kasáren ve Strašicích by mohl dost vyprávět, jak mu byl objekt odebrán a pak po listopadu 1989 vrácen. Ale nebylo to jen v těchto obdobích. I činnost armády v nedávno minulých létech je zahalena podivnostmi. Dokazuje to například, pro mne stále neobjasněné, vlastnictví pozemků pod novou kotelnou v posádce ve Strašicích, a myslím, že by mě doplnili i starostové dalších obcí, ve kterých posádky byly nebo ještě jsou. Nerozumím tomu, jak mohlo ministerstvo obrany vybudovat kotelnu na pozemcích, které mu nepatřily. Jak mohli původní vlastníky po celou dobu přehlížet a neplatit jim nájem za to, že něco postavili a dělají na jejich pozemcích.
Byla to podivná doba a nové vedení obce se chtělo na základě všech těchto věcí začít bavit s MO ČR o narovnání velmi nerovných vztahů. A vím, že to nebylo jen ve Strašicích. V prosinci 2006 jsme dostali nápad ustanovit nějaký právnický subjekt, který by měl šanci a legitimaci se postavit vojenskému kolosu a začít s ním diskutovat o kompenzacích za omezování občanů našich obcí a měst, o náhradách za neoprávněnosti, které armáda svým chováním a činností v uplynulých létech napáchala a i v budoucnosti učiní, a také za škody, které jsou způsobeny vojenskou, ale i jinou činností v našich obcích. Mám na mysli třeba povodně, které z VÚB občas bez varování vyrazí a způsobí obcím mimo vojenský újezd milionové škody.


Vznik takového subjektu není jednoduchá věc. Vznik takového subjektu jen naoko je nesmyslný, protože aby takový subjekt k něčemu byl, musí být legální, akceschopný, chytrý a musí mít argumenty, kterým protistrana podlehne a bude muset „něco“ udělat, aby problém skončil. Vymysleli jsme svazek podle zákona o obcích, trochu křížený sdružením podle občanského zákoníku. Právníci a zkušení nás přesvědčili, že to bude subjekt nevhodný, nepružný, neakceschopný a napadnutelný silným protivníkem, kterým bezesporu stát, potažmo MO ČR je. Možná jsme moc spěchali, možná nedomysleli vše do detailu, možná podcenili protivníka, ale kupodivu, když jsme našim zastupitelům předložili žádost do celkem nepružného a tedy neškodného svazku obcí – souhlasili. Jakmile jsme předložili pružnější a akceschopnější sdružení – nesouhlasili. Podobné to bylo i v dalších obcích. Zastupitelstvo obce Strašice v únoru 2007 schválilo návrh na vstup do Svazku obcí Enkláva. Dne 19. 7. neschválilo vstup do Sdružení Enkláva, které si stanovilo tyto cíle:


1. Předmětem činnosti sdružení je:
a) spolupráce s Vojenským újezdem Brdy (dále též VÚB) a všemi nadřízenými složkami a orgány Armády České republiky na polyfunkčním využití Vojenského újezdu Brdy,
b) koordinace obecních územních plánů a územního plánování v regionálním měřítku a v rámci Územního plánu velkého územního celku,
c) podíl členů sdružení na rozhodování o činnostech dotýkajících se okolí vodních zdrojů a pramenů ve VÚB a na kontrole odlesňování a stavebních činností ve VÚB majících dopady na tvorbu erozních rýh,
d) posilování prostředků ochrany přírody a krajiny na území VÚB v souladu s právním řádem ČR,
e) zlepšování komunikace samospráv obcí a měst v okolí VÚB s Újezdním úřadem VÚB,
f) koordinace členů sdružení v péči o Brdsko, jehož život je podmíněn ekologickou stabilitou tohoto území,
g) propagaci sdružení a jeho zájmového území,
h) vzájemnou součinnost při kulturně společenských akcích typu BAHNA, budování poznávacích stezek, výstavních a muzejních expozic atd.,
i) vytvoření prostoru pro jednání o případných škodách způsobených vojenskou činností mimo VÚB,
j) vzájemnou podporu obcí a měst sousedících s VÚB na jednáních s orgány státu o zlepšení financování obcí v tomto regionu s ohledem na rizika vyplývající z vojenské činnosti ve VÚB


2. Za předmět činnosti sdružení Enkláva se považují i takové aktivity, které se z objektivních důvodů netýkají všech členských obcí. V takovém případě je povinností sdružení Enkláva dbát, aby jejich výsledky nebyly v rozporu s oprávněnými zájmy jednotlivých členů.
Tyto cíle by se pochopitelně upravovaly v souladu s požadavky jednotlivých členů, soustředily by se na vzájemnou pomoc a spolupráci pro zajištění rovnoprávného postavení MO ČR a samosprávných orgánů kolem Vojenského újezdu Brdy. Je zajímavé, že s vyjasňováním výše jmenovaných cílů a formováním fungování Enklávy ubývalo zájemců o vznik tohoto subjektu.


Pro mě osobně je velmi zarážející složení odpůrců tohoto sdružení. Zastupitelé ze Strašic především z řad KSČM a ČSSD chtějí založit nepružný svazek obcí, který by téměř nic nevyřešil, a výrazně protestují proti sdružení, které by mělo šanci se státnímu vojenskému komplexu postavit a vyjednávat o narovnání vztahů. Pokud už s funkčním sdružením tito politici souhlasí, vnucují mu jako cíl boj proti jednomu typu vojenského zařízení v tomto vojenském újezdu. Je zajímavé, že ostatní vojenská zařízení tak problematická nevidí. Je zajímavé, že zapojení vojenských újezdů do mapy České republiky je příliš netrápí. Mě osobně mrzí, že jsou ochotni žádat o kompenzace pro svoji jednu obec a zda něco dostanou i ostatní obce, jim už tak důležité nepřipadá.
Zastupitelstvo obce Strašice na svém posledním jednání tedy neschválilo, že Strašice by mohly být zakladatelem Sdružení Enkláva. Šance na narovnání dlouhodobě nevyvážených vztahů mezi samosprávou a státní správou tedy byly ve Strašicích poměrem hlasů 5:7 zastaveny. Předpokládám, že když si soudný čtenář přečte cíle tohoto sdružení, musí si položit logickou otázku: Proč proboha takové věci někdo nechce?

28.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Základní škola ulice Míru zítra zve na živou výstavu

Ilustrační foto HC Škoda Plzeň - HC Olomouc.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Dobřívští házenkáři uspěli dvakrát

Rokycansko – Podzim národních házenkářů v oblasti vrcholí. Podívejme se na výsledky minulého kola.

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Policie pátrá po Petru Šlehoferovi z Rokycan

Rokycany – Kriminalisté z oddělení obecné a hospodářské kriminality Rokycany pátrají po hledaném muži, na kterého byl soudem vydán příkaz k dodání do výkonu trestu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení