Podle České národní banky je momentálně v oběhu 410 milionů kusů tohoto platidla. Na každého včetně kojenců tedy připadá 41 hliníkových mincí. Padesátihaléře prý přestaly plnit funkci oběživa.

V hrádeckém řeznictví Markvart zrušení padesátihaléřových mincí vítají s otevřenou náručí. „Je to jedině dobře,“ zareagovala vedoucí obchodu Jitka Tytlová na otázku, co říká rozhodnutí České národní banky. „Lidé s nimi stejně neplatí, dokonce si je neberou, ani když jim je vrátíme. Pak se nám tu hromadí,“ vysvětlovala Jitka Tytlová. Problém nevidí ani se změnou cen. „Určitě se bude zaokrouhlovat jako doposud. Registrační pokladny to navíc udělají za nás. Nebyl problém, když zmizely desetníky a dvacetníky, tak určitě nebude ani při zrušení padesátníků,“ nemá vedoucí prodejny obavy.

Ani vyznavačům čertových obrázků na Rokycansku absence padesátníků nevadí. Horší to bylo v říjnu 2003, kdy byly staženy z oběhu desetníky a dvacetníky. „Hrajeme dvacetníkový mariáš a ten se s padesátihaléřovými mincemi nehraje. Takže nám tato změna nevadí,“ řekl nám pořadatel turnajového seriálu O mistra mariáše Rokycanska. „Střádáme dvacetníky od jejich zrušení v říjnu 2003. Těch, co preferují desetníkový mariáš, se zrušení padesátníků dotkne,“ dodal.