„V pololetí jsme v knihovně pasovali všechny žáky prvních tříd a rozdali jim čtenářské průkazky. Na závěr školního roku jsme je k nám pozvali znovu,“ vysvětlila knihovnice Jana Frühaufová. S prvňáky teď bude prožívat celá dopoledne. „Vysvětlili jsme si a ukázali jednotlivé druhy písma, děti se zavázanýma očima poznávaly různé předměty a také si mohly prohlédnout učebnice, z jakých se učili jejich rodiče, prarodiče i praprarodiče,“ dodala knihovnice. K nejstarším slabikářům určitě patří Kulihráškova abeceda nebo Kulihráškův výlet, který byl vytištěn roku 1928 v tiskárně Zápotočný v Rokycanech. Školáci tak mohli porovnat tyto historické knížky se současnými.

Po zajímavém povídání se děti rozdělily na dvě skupiny a pustily se do plnění úkolů. Deniska Razímová si například lámala hlavu s poskládáním pohádkových dvojic, Kristýnka Frídelová zase spojovala postavičky z televizních Večerníčků. Tomáš Dudl s Kateřinou Fürstovou už tento úkol splnili, a tak si mohli vybrat knížku, která je na první pohled zaujala. „Mám knížku Teta to plete od Ivony Březinové. Líbil se mi obrázek na obálce a taky název,“ svěřila se Kateřina. „Já jsem si vzal knížku O zvědavém štěňátku od Zdeňka Milera. Taky podle obrázku, protože právě u babičky mám taky štěňátko,“ přidal se Tomáš.

U stolečku v dětském oddělení si lámaly hlavu nad hrátky s písmenky Nikola Želinská a Veronika Sutrová. „Něco je těžké, ale něco zase vůbec ne. Nesmíme se prostě nechat nachytat,“ měla jasno Veronika. Přiznaly, že obě rády čtou a zatím je nejvíc pobavily příběhy o Vítkovi.

Po splnění všech zapeklitých úkolů přečetla knihovnice prvňákům krátké úryvky z knížek Kotě šlo do školy a Člověče, nemrač se. „Na památku si každý vyrobí ještě záložku a spolu s klíčem dostanou časopis Iris a drobné dárky od městského úřadu,“ doplnila knihovnice.