Podle seznamu 208 miminek, s nimiž se rodiče pochlubili na stránkách Rokycanského deníku, jsme napočítali 105 kluků a 103 malých slečen. Ženichové si tedy nebudou v budoucnu ze svých vrstevnic moc vybírat!

Nejvíce mrňousků (aspoň těch zveřejněných) se prozatím narodilo v květnu, a to 47 (26 kluků a 21 holčiček). V březnu jich bylo pouze o jedno méně (21 kluků a 25 holčiček). V únoru přišlo na svět 41 dětí (22 chlapečků a 19 děvčátek), v dubnu 35 (18 kluků) a v lednu 34 (vedly holčičky – 19).

Zajímalo nás také samozřejmě, jaká jména pro své potomky rodiče vybírají. Vypadá to, že vlnu Ondřejů, Janů i Davidů vystřídali Lukášové. Těch jsme mezi zveřejněnými napočítali celkem osm. Hned za nimi jsou Jakubové (7), Matyášové (6), Matějové, Adamové (5). V oblibě jsou i Martinové, Filipové, Petrové, Josefové a Vítkové (všichni zastoupeni po 4). Pak teprve následují Janové, Davidové a Vojtěchové (po 3). Vedle tradičních jmen Jiří a Václav se objevují i moderní Tobiáš(s) nebo Tadeáš (všichni po 2).

U holčiček také došlo ke změně. Kláry a Kristýny (objevili jsme od každé tři) vystřídala suverénně Tereza (11 krát!). Častými jmény jsou i Adéla a Natálie (po 7), Barbora a Kateřina (po 6), líbí se také Eliška, Aneta i Amálie (po 2).

Pokud jde o výběr jména pro svého potomka, mají někteří rodiče jasno hned, jiní se všakdohadují nebo rozhodují déle. Přesto později mohou dojít k názoru, že jméno není to pravé a rádi by ho změnili. Zeptali jsme se na matrice, jestli je to možné. „Rodiče dostávají příslušné formuláře s velkým časovým předstihem, takže mají dost času na rozmyšlenou,“ řekla nám matrikářka Městského úřadu v Rokycanech Marie Páníková.

„Za celou svou praxi jsem se zatím s podobným případem nesetkala,“ dodala. Změnu jména lze samozřejmě provést. Zažádat o ni je třeba u příslušného matričního obvodu podle místa bydliště. „Ještě před zápisem do matriky by to bylo zdarma, po zápisu se musíuhradit tisíc korun a změnu zdůvodnit,“ upřesnila Páníková.