„Utekl mi osmého srpna před půlnocí při venčení za toulavou fenou. Byly mu přesně na den dva roky a čtvrt,“ řekl nám majitel František B. „Po pár dnech se mi o něm dokonce zdálo, a tak jsem pořád věřil a měl naději, že žije,“ přiznal. „Chtěl bych moc poděkovat za jeho záchranu hasičům, obecnímu úřadu i veterináři Ladislavu Bejčkovi z Oseka. Samozřejmě i neznámému muži, který hasiče přivolal,“ dodal.

„Na linku 112 zatelefonoval pan Kodet z Kříší. Hasiči pak na místě psa několik minut volali a on se přiblížil k jednomu ze vstupů. Prý dobře spolupracoval. Pak hasiči uzavřeli vstupy do ústí rour a pohublé zvíře vyprostili,“ přiblížil neobvyklý zásah mluvčí profesionálů František Vaško.

Čtyřnohého dobrodruha prohlédl jmenovaný veterinář. „Živit se nemohl ničím a přežil jen díky tomu, že je šelma. Ty mají uzpůsobený metabolismus k hladovění. Jiné zvíře, například ovce, by tak dlouho bez potravy nepřežilo. Naštěstí pršelo, a tak měl vodu, dehydrovaný nebyl. Celkově je v dobré kondici, shodil čtyři až pět kilo. Žádnou jinou újmu na zdraví neutrpěl. Majiteli jsem doporučil dávat mu menší dávky potravy a vícekrát denně, protože má stažený žaludek. Do deseti dnů by měl být v pořádku,“ uvedl Bejček. „S tak dlouhou dobou hladovění jsem se u psa ještě ve své praxi nesetkal, je to rekordman,“ dodal.

Nekrytá kanálová vpusť se nacházela v místech za viaduktem u bývalých uhelných skladů. „Jde o dešťovou kanalizaci ze skládky. Litinových krytů už zmizelo několik. Je to velmi nebezpečné, proto teď už dáváme pro jistotu jen betonové,“ uvedl k události místostarosta obce Josef Straka.