Pobyt v prosoleném prostředí působí blahodárně nejen na dýchací cesty, ale výrazně může posílit imunitu a zlepšuje také nejrůznější onemocnění kůže, například exémy. Návštěvu solné jeskyně vyzkoušeli i v některých mateřských školách v okresním městě.

Předškoláci z mateřinky ve Školní ulici si naplánovali hned deset návštěv solné jeskyně v Plzni. Přes polovinu už jich mají za sebou, a tak jsme se zeptali na dojmy. „Dětem se tam moc líbí. Mohou si hrát s lopatkami a kyblíky jako na pískovišti, pozorují vytvořené krápníky,“ uvedla učitelka Iva Urbánková.

„Jezdíme pravidelně, a tak věříme, že pobyt v jeskyni bude určitě mít na děti blahodárné účinky, hlavně z preventivního hlediska. Doufáme, že nemocnost se sníží,“ dodala učitelka.

Zkušenosti s pobytem v solné jeskyni mají i v dalších mateřských školách. „Do solné jeskyně v Plzni jezdíme už druhým rokem, a to jednou měsíčně. Děti jsou tam spokojené. Z hlediska prevence budeme moci účinky posoudit až za delší dobu,“ dozvěděli jsme se ve školce v Čechově ulici.

„Byli jsme se loni dvakrát podívat v Plzni. Děti byly nadšené, moc se jim tam líbilo. Aby však návštěva měla nějaký smysl, je třeba jich absolvovat aspoň dvanáct. Doporučili jsme rodičům, jejichž děti mají například exémy, aby s nimi do jeskyně jezdili,“ dozvěděli jsme se od učitelek v mateřince Pohádka v Raisově ulici. „Se společnými návštěvami solné jeskyně neuvažujeme. Myslíme si, že by tam s dětmi měli jezdit sami rodiče,“ zastávají názor učitelky v mateřince U Saské brány.

Do plzeňské solné jeskyně se vypravili v loňském školním roce také předškoláci z Harmonie v Jeřabinové ulici. „Jeli jsme třikrát, pro posouzení účinků by to chtělo návštěv víc. Důležitá je pravidelnost,“ řekla nám asistentka pedagoga Kateřina Studničková.

„Děti si hrály na solném pískovišti a poslouchaly přitom pohádku, to se jim líbilo. Na některé působilo prostředí natolik relaxačně, že usnuly,“ dodala Studničková. Také ona si myslí, že by děti, zvláště ty věkově mladší, měly solnou jeskyni navštěvovat individuálně s rodiči.