Jako první přišla na řadu odrůda Julie a také se jako první rozprodala. „V naší maloprodejně teď máme populární letní Discovery a Hanu. Zájem je také o švestky, které pěstujeme pokusně na malé ploše,“ dodal Schwarz.

Už za čtrnáct dní se ovocnáři pustí do česání oblíbené podzimní sorty James Grieve a následovat budou jablka ke kratšímu uskladnění. „Hlavní sklizeň začne pravděpodobně začátkem září.

Zatím plody dorostly do menší velikosti, chybí vláha. Ale ještě mají zhruba měsíc čas, aby nalily,“ doufá sadař. Na stromech zůstalo po jarních opakovaných mrazech jablek málo. Nedávná vedra jim také neprospěla. „Jablka jsou popálená. Problém způsobily kapky ranní rosy, které zafungovaly jako čočky a na slupce se vypálily hnědé skvrny. Jablka se budou špatně prodávat,“ myslí si ovocnář.

A jako to vidí s cenami? „Předpokládám, že ve velkoobchodu bude chybět konkurence levných jablek, takže ceny pravděpodobně vyšplhají hodně vysoko,“ odhaduje.

Vranovští provozují i palírnu pro malopěstitele a moštují. „Třešně už jsou vypálené, teď se domlouváme se zájemci na švestkách, které se v zahradách vcelku urodily. S moštováním čekáme na září, až se sklidí podzimní odrůdy,“ plánuje Schwarz.