„Zajímavé je, že vakcína proti lymeské borrelióze existuje pouze pro psy, nikoli pro lidi,“ uvedl veterinární lékař Luděk Uzel s tím, že u lidí se používá vakcína proti klíšťové encefalitidě, která se u psů téměř nevyskytuje.

„Pokud naleznete u vašeho psa nebo kočky přisáté klíště, nikdy jej neodstrańujte nechráněnou rukou, při jeho rozmáčknutí by mohlo dojít k infekci poraněnou kůží.

U infikovaných klíšťat se totiž nachází nejvíce borrelií v konečném úseku střeva,“ popsal Uzel.
Proto doporučuje veterinář odstraňovat klíšťata speciální pinzetou či vyndavacím háčkem s následnou dezinfekcí. Včasné odstranění klíšťete totiž výrazně snižuje možnost infekce.

K jejímu přenosu dochází až po 24 – 48 hodinách po přisátí klíštěte. „Nejdůležitější je však prevence,“ zdůrazňuje veterinář s tím, že účinnou ochranou je aplikace přípravků proti klíšťatům s několikatýdenní působností, nejlépe od předjaří až do počátku zimy.

Mezi nejčastější příznaky onemocnění borreliózou u psů patří kulhání a bolestivé otoky kloubů. Tyto příznaky se však projevují až několik měsíců po napadení infikovaným klíštětem. Nemoc se léčí antibiotiky.

V loňském roce při serologickém vyšetřování psů z Plzeňska v Analytických laboratořích Plzeň a.s. byl zjištěn výskyt protilátek proti borrelióze zhruba u třetiny případů.