“Jde o plagiáty, zabavené jedné šluknovské firmě při kontrole dovezené kontejnerové zásilky v květnu loňského roku,“ uvedl praporčík Miroslav Šatra v roli předsedy likvidační komise. Se dvěma kolegy z Celního úřadu v Tachově dohlížel na hladký průběh drcení. Obří kamion dovezl více než patnáct set krabic – vážících hruba třináct tun – po osmé hodině do areálu.

Trojice brigádníků Pavel Halla, Václav Beran a Josef Karásek vzápětí začali s překládkou na nakladač a odtud obuv putovala v papírových obalech přímo na pás. Zařízení zpracuje za hodinu přibližně čtyři tuny odpadu, takže si snadno spočítáte, jak dlouho akce potrvá,“ konstatoval zaměstnanec Rumpoldu VáclavŠkopek.

Společnost Rumpold–R z Rokycan na likvidaci padělků v areálu mýtské drtičky rozhodně nezbohatne. Potvrdil nám to včera Milan Tomášek v momentu, kdy zde v drobný odpad proměnili více než osmnáct tisíc párů bot, vydávajících se za značkovou Pumu. „Téhle činnosti se věnujeme dnes spíše nárazově,“ dodal Tomášek.

Josef Karásek, který se podílel na překládání patnácti set krabic z kamionu, litoval, že boty nemohou použít třeba mladí sportovci. „To by z nich muselo být odpáráno logo výrobce,“ reagoval Miroslav Šatra z Celního úřadu v Tachově, který na zásilku dohlížel od páté hodiny ranní se dvěma kolegy. Konstatoval, že podle předběžných odhadů by uvedením plagiátů na trh byl vytěsněn obchod s originálními botami v hodnotě přesahující 36 milionů korun.

Z obuvi (9 405 párů bylo pánských a 8 769 dámských) se mezi devátou a třináctou hodinou staly proužky odpadu o velikosti pětadvacet až třicet milimetrů. „O odpad v žádném případě nepůjde. Spolupracujeme totiž s cementárnami na Berounsku, kde je využívají jako palivo,“ uvedl Milan Tomášek ze společnosti Rumpold.