„Rada zpracovala dlouhodobé plány hospodaření, ale Rokycanští je dlouhodobě neplnili. Když se mužstvu nedaří, musí být vyměněn trenér. Proto jsem navrhl, aby byl ředitel Gabriel odvolán. Nechci, aby se opakovala situace z Plané u Mariánských Lázní,“ uvedl radní. Vzápětí musel čelit několika dotazům. Jako první ho oslovil primář Josef Perk, který je zároveň členem dozorčí rady: „Nikdy jsme nemuseli řešit ekonomickou situaci našeho zařízení. Zaměstnanci s rozhodnutím nesouhlasí a sepsali petici. Mám za to, že jste špatně zanalyzoval manažerské schopnosti ředitele,“ obvinil Karpíška.

Úředník pak přiznal, že audit v Rokycanech prováděn v posledních letech nebyl. Vycházel výhradně z měsíčních výkazů. Podle nich špitál prodělával tři až čtyři miliony a loni se dostal o osm set tisíc přes plánovanou ztrátu deseti milionů. „Od začátku letošního roku zařízení vykazuje mínus sedm milionů,“ upozornil radní.

Dnes už bývalý šéf Gabriel netajil zklamání ze způsobu, jakým byl funkce člena představenstva a ředitele zbaven: „Hluboce se mě to dotklo. Nejsem žádný lump ani tunelář, nevykradl jsem žádnou banku.“ Za tato slova sklidil potlesk účastníků schůzky a příjemně se mu poslouchala i slova uznání lékařů, kteří vyjmenovávali, jak se jednotlivá oddělení mění k lepšímu. „Pokud jde o dluh, který jsem zdědil po rekonstrukci operačních sálů před čtyřmi lety, snažil jsem se s vedením Všeobecné zdravotní pojišťovny jednat. Až teď jsem se ale od radního Karpíška dozvěděl, že jednání, na které nebyl nikdo z Rokycan přizván, nedopadlo dobře,“ zdůraznil Gabriel.

Jeho nástupcem se stal František Janeček, dosud vedoucí oddělení zdravotnictví krajského úřadu: „Byl jsem osloven o víkendu a rozmýšlení bylo těžké. Nechci hrotit naše vztahy a věřím, že s ekonomikou něco provedeme. Zatím jen pro srovnání. Stod má náklady o patnáct procent nižší.“