Komise pro rozvoj Podbrdska také vládě doporučí založení dvou pracovních skupin – dopravní i projektové a infrastrukturní. Její členové se také shodli na pokračování v úsilí o zpřístupnění některých částí vojenského újezdu, navrhují proto cyklostezku. Potvrdil to předseda komise, náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Obce tak musely své představy o investicích v součtu za tři miliardy korigovat. Přednost dostaly jejich priority v podobě infranstruktury a škol. Jen původní návrhy na zlepšení silniční sítě a regionální železniční trati by přitom snadno spolkly celou další miliardu. Obce totiž požadovaly zrychlení trati Rokycany – Nezvěstice i napojení na Rokycany, ze Strašic na Mýto a narovnání státních silnic na Nezvěstice.

„Peníze by měly být pro občany, nikoli na řešení dopravy, o kterou by se měl postarat kraj. Co mají Nezvěstice společného s Brdy a desetikilometrovým vládou vymezeným okruhem,“ tázal se strašický místostarosta František Nerad. „To se dalo čekat, že zástupci kraje budou chtít největší koláč na řešení dopravy. Vnímám to jako řešení problémů mimo region, které by měl řešit kraj,“ dodal starosta téže obce Jiří Hahner.

Podle ekonomického náměstka plzeňského hejtmanství Vladislava Vilímce by obce měly být spokojené. „Je třeba vyřešit napojení Míšova na dálnici. Zlepšení dostupnosti regionu je klíčové,“ sdělil Vilímec s tím, že narovnání silnic 19/I a 20/I na Nezvěstice je v začátku, na který nejsou ani projekty ani vykoupené pozemky.

„Zástupci obcí a krajů se už na setkání předcházejícím zasedání komise shodli, že většina financí by měla směřovat do obcí. Vzhledem k tomu, že požadavky na zlepšení dopravní infrastruktury by samy vyčerpaly prakticky všechny možné peníze, vyšlo z toho pouze důstojné zkapacitnění silnic 19/I a 20/I,“ sdělil Fuksa s tím, že dohoda představitelů krajů a obcí z minulého týdne je pro něj bernou mincí.

Podle Vilímce tak v příštím roce dojde na akce obcí, které jsou už připravené. „Neměnili jsme ani jejich priority. Je otázkou, zda budou malé obce skutečně chtít kanalizaci a čističky. Jejich provoz by byl vzhledem k počtu obyvatel velmi nákladný,“ řekl Vilímec. Kanalizaci pro některé malé osady chtělo i Spálené Poříčí. „Ale jen pro ty, které jsou na potocích,“ vysvětlil člen komise a starosta města Pavel Čížek.

Nejdůležitější je podle něj právě kanalizace, vodovody a zateplení škol. Kanalizaci a čističku chtěl původně i Štítov. „Ale až na poledním místě. Prioritou jsou střechy obecních budov a místní cesty,“ řekl starosta Václav Hudec.

Starosty Plzeňského kraje seznámí Čížek a Vilímec s výslednými návrhy komise ve čtvrtek v Mirošově.

Související článek: Miliarda Brdům stačit nemůže