Seminář na téma Dětství bez úrazů pro ně připravila stejnojmenná obecně prospěšná společnost (dále DÚ). Autoři projektu, který dotují Evropské sociální fondy a podporuje VZP, hodlají od září do konce roku navštívit 15 měst v celé republice.

Společnost se zabývá primární prevencí dětských úrazů již deset let. „Ve srovnání s rokem 1997, kdy na následky úrazu v Česku zemřelo 421 dětí a mladých lidí do 19 let, roku 2005 počet úmrtí poklesl na 252 obětí,“ uvedl Jiří Kostner z DÚ s tím, že za poklesem této smutné statistiky stojí preventivní aktivity i práce záchranářů, lékařů, pedagogů, rodičů, hasičů, členů Červeného kříže, policistů i strážníků.

„Čekám, že se dozvíme věci, které neznáme. Předpokládám, že program bude inspirativní a použitelný v praxi,“ řekla Jaroslava Pánková z rokycanské ZŠ ulice Míru. Přítomné šokovala zpověď mladíka, který po úrazu elektrickým proudem, způsobeným zdánlivě obyčejnou klukovinou, přišel o obě paže. Teď hledá s pomocí odborníků z Jedličkova ústavu své místo na světě. „Je to tím těžší, že ve škole jsem byl čtyřkař,“ sdělil chlapec z videozáznamu.

Kostner varoval před „syndromem varné konvice.“ „Visící kabel a dva litry horké vody dokážou zabít,“ konstatoval s tím, že popálenin je sice méně, ale mají nejvážnější důsledky. Ročně tak kromě zhruba tří stovek obětí zůstávají dva až tisíce dětí do 19 let trvale postižené a 30 tisíc je jich hospitalizováno.

„Úrazy se podílí na 48 procentech úmrtí dětí v Česku,“ uvedl Kostner. Pro primární prevenci společnost připravila 1200 kusů 5000korunových balíčků pro děti a jejich pedagogy. Ty obsahují např. omalovánky, pexesa a pro starší děti elektronické nosiče. Společnost využívá i dětské představivosti. „Slepota se dá ilustrovat zavázanýma očima. Pak si děti mohou zkusit, co by dělaly, pokud by byly slepé,“ popsal organizátor.

Balíčky pro školy, které se semináře nemohly zúčastnit, předali organizátoři projektu na odbor školství a kultury rokycanské radnice. „K dětem se určitě dostanou,“ sdělila jeho vedoucí Iva Bradová.