Martin Kloubek z GP spolu se Zdeňkem Paulem ze Strany zelených také navštívili starostu Jana Balouna s dotazem, zda místní radnice uvažuje alespoň o uskutečnění ankety k problematice radaru.

„Ve spoustě obcí už bylo referendum nebo anketa a Rokycany jsou vybranému místu poměrně blízko,“ vysvětlil Kloubek, podle něhož zůstává kolem základny spousta nezodpovězených otázek.

Zvlášť kolem poledne mířila ke stánku GP řada lidí. Na protější straně náměstí bylo ale také možné zaslechnout jiné názory. „Proč bychom tam chodili, když o tom nerozhodujeme?“ Podle Jany Voňavkové, členky republikové rady Strany zelených, je u těchto lidí problém v tom, že si myslí, že platí názor zvolených představitelů. „Jenže žádná strana neměla radar v programu. Že jedna strana tvrdí, že je to čistě technická záležitost, to není pravda. Je to otázka politická,“ sdělila.

Už vzápětí ale mladé lidi ze stánku GP cyklista Zdeněk Sýkora z Prahy obvinil, že z radaru dělají technickou záležitost. „Já připouštím, že to může být záležitost politická. Lidé jsou hloupí a neví, o čem mají diskutovat. Chtělo by to hodinový opakovaný program v televizi, samozřejmě za účasti odborníků,“ navrhoval. Jeho kolega se rozvášnil ještě víc. „Nezažili jste osmašedesátý, nemáte do čeho mluvit. Nechte si ty vaše nesmysly a dejte si marjánku,“ rozčiloval se. K hádce se nachomýtl Karel Chvojan z Rokycan. Byl podepsat výzvu Kongresu. „Radar je kšeft, není to věc naší ochrany,“ řekl.

K výzvě se připojila také Jana Nobilisová z okresního města. „Všichni máme stejné pocity. Politici konkrétní věci vysvětlit nedokážou,“ konstatovala. Milan Difko, chatař z Prahy, projevil obavy z toho, že zamýšlený radar zůstane v Česku napořád. „Měli by do toho mluvit občané, občan se totiž podplatit nedá. Jsem pro referendum,“ vysvětlil.

Jana Brudnu z Mirošova zajímalo, zda si mohou občané stěžovat u mezinárodního tribunálu v Haagu. Brdy podle svých slov dobře zná. „Jestli radar neohrozí vesnice, ohrozí vzácné rostliny a živočichy. Viděl jsem tam masožravou rosnatku, plavuň vidlačku, orla, černého čápa, listonoha letního i raka, plno života, který jinde nenajdete,“ řekl Brudna, podle kterého je mezinárodní soud jediná šance. Jan Freidinger z GP mu ale připomněl, že český Parlament zatím otázku radaru neschválil.

V páteka v sobotuzavítá GP do Plzně. V sobotu od 16 hodin uskuteční v divadélku JoNáš veřejnou debatu o radaru za účasti senátora za ODS Luďka Sefziga a Jiřího Čáslavky ze Strany zelených.