Nakonec rokycanský stavební odbor řízení o provedení neodkladných zabezpečovacích prací, vedené vůči Mikolášovým, zastavil. Práce za 363 tisíc korun, které nakonec zřejmě uhradí město, úřady nařídily soukromé firmě.

Zdivo, v němž se nakonec objevila několik desítek centimetrů široká průrva, mezitím pravděpodobně ztratilo charakter památky. Připustil to starosta Jan Baloun. Podle právního zástupce Mikolášových Ondřeje Faista., jehož advokátní kancelář Mikolášovy zastupuje od roku 2004, by se úhrady mělo ujmout město. „Práce město zaplatí, ačkoli to není jeho majetek. O hradbách jsem hovořil s panem Karlem Jíšou ze sdružení pro obnovu památek. Pokud hradby ztrácejí charakter památky, chtít je ztrácí smysl,“ uvedl starosta, který se dříve zmínil, že by se město mohlo památky ujmout. „Názory jsou různé, nemělo to velkou podporu,“ řekl nyní. Podle jednatele sdružení Jíši jsou ale hradby logickou součástí městské památkové zóny.

Pro Augustina Mikoláše je poslední rozhodnutí stavebního úřadu velkou úlevou. „Doufám, že už je konec. Podle rozhodnutí krajského soudu by mělo být vlastníkem město nebo stát,“ připomněl loňský verdikt.

Podle šéfa rokycanského stavebního úřadu Oldřicha Dienstbiera je nyní stav této části hradeb stabilizovaný. V pohledu z přilehlé uličky nahradil zdivo vpravo od původní průrvy jakýsi ohradník. „Zbývá jen vyklidit pozemek pod hradbami. Město také požádalo o zaplacení prací kraj,“ sdělil.

Jen o několik metrů dál je ale dobře patrné, že i tady hrozí hradbám postupná samovolná destrukce. „Vyhráno nemají. Povedla se drobná operace, ale pacient je dál v agónii,“ konstatoval publicista Martin Lang, který se už loni stavem rokycanských hradeb zabýval. Podle Jíši stojí za to chátrající zbytky opevnění zachránit. „O hradbách jsme jednali už se starostou Oldřichem Kožíškem, tehdy prosadil záchranu hradby u Střelnice,“ uvedl jednatel sdružení.

Potíže s partií hradeb u pozemku Mikolášových začaly pravděpodobně řádně povoleným zbouráním domku u jejich paty. Ze stejného důvodu nelze patrně běžnou technikou odklidit zbytky sousední demolice.