Přítomen má být také hejtman Plzeňského kraje a zástupce kraje středočeského. Trokavecký starosta Jan Neoral ale vyzývá své kolegy k bojkotu Klvaňových schůzek.

Jednání ve Spáleném Poříčí vystřídá posléze v pátek další jednání. Na ně zve starosty ze strany nejblíže k umístění radaru Neoral spolu s představiteli Příbrami a Rožmitálu.

Do Poříčí se chystá například strašický starosta Jiří Hahner. „Zajímají mě informace o zdravotních a bezpečnostních rizicích a vlivu na životní prostředí,“ uvedl. Pozvánku do Rožmitálu nedostal. „To není selekce, jen jsme napoprvé zvali 45 starostů z okolí Míšova. Organizaci takových setkání si musíme vyzkoušet,“ řekl Neoral. Schůzku s Klvaňou ale důrazně odmítá. „Chceme dialog s vládou, s těmi, kteří mají politickou odpovědnost a moc. Pan Klvaňa tu odpovědnost nenese a hejtman na tyto věci nemá vliv,“ myslí si Neoral, který Klvaňu považuje za vládními propagátory radaru nastrčenou figurku.

„Výstup (ze středeční schůzky – pozn. red.) bude podkladem pro zasedání vlády ve Spáleném Poříčí, které se uskuteční začátkem září,“ sdělil včera Klvaňa. K Neoralově aktuální výzvě se vyjádřit nechtěl. „Budeme rádi, když starostové včetně pana Neorala přijdou,“ vzkázal.

 

Klvaňa zve jen některé starostyz okolí Brd (starosta Trokavce píše kolegům)

Vládní mluvčí Klvaňa sezval na 22. 8. 2007 do Spáleného Poříčí několik starostů z blízkého okolí místa zamýšlené výstavby amerického radaru.
Tento jeho záměr bereme jako snahu pokračovat v dosavadním systému přesvědčování - jako tomu bylo v Míšově. Svolat vždy jen pár starostů, pak jim oznámit, že bude jednat jen se dvěma, omezit přístup široké veřejnosti. Je to snaha vrazit klín mezi starosty, rozdělit je, narušit jejich jednotu.
Tomáš Klvaňa je ředitelem tabákové firmy British American Tobacco. Ve vyspělých zemích je degradací pro politiky použít služeb někoho, kdo pracuje v tabákovém průmyslu. Jak může člověk, který napomáhá prodávat lidem tabákové výrobky, způsobující rakovinu a smrt, propagovat za naše daně americký radar a tvrdit, že je naprosto neškodný? Kdo mu uvěří?
Po poradě se starosty Příbrami a Rožmitálu jsme došli k tomuto závěru: Vyzýváme všechny ostatní starosty obcí, aby se nezúčastňovali schůzek, které svolává Tomáš Klvaňa. I my je budeme ignorovat.
Vláda nás, starosty, uráží a podceňuje tím, že k jednání sama nepřijde a posílá nám takovéto vyjednavače. To je přece úkol vlády a odborníků. Ale odborníků skutečných, ne placených propagátorů bez svědomí. I prezident ČR vytknul v tisku, že vládní mluvčí Klvaňa problematiku radaru trivializuje, zjednodušuje a s občany jedná arogantně. Neinformuje, ale propaguje a přesvědčuje.
Požadujeme jednání s vládními politiky a s odborníky skutečnými, nezávislými, z oboru radiolokace a zdravotních dopadů. Nejvyšší prioritou starostů je přece vést dialog s odborníky a s politiky, kteří jsou vybaveni potřebnou zodpovědností.
Pánové Topolánku, Vondro, Schwarzenbergu, paní Parkanová, vy nám do krásné přírody Brd hodláte prosadit radar. Tak nám přijďte vysvětlit, proč. Ale osobně. Abyste nemuseli lhát opět tisku, že „tu na Vás bylo 150 opilců a feťáků“, sezvěte si starosty. Ale jednejte a neschovávejte se zbaběle za nastrčenou figurku.
Na první pracovní velké schůzce starostů v Rožmitále dne 24. 8. 2007, která začíná ve 12 hodin v budově kulturního střediska (budova brdského památníku na náměstí) stanoví starostové svůj další postup.
Za organizátory pracovního setkání starostů Jan Neoral, Trokavec