„Agenda už je to tak rozsáhlá, že ji jeden člověk nemůže zvládnout. Průběžné pracovní setkávání starostů a další činnosti musí někdo organizovat. Pan Řihák má pro to mnohem více možností,“ myslí si Neoral s tím, že takové spojení sil neznamená, že by se stáhl.

Podle Neorala i Řiháka záleží na tom, jak jejich spolupráci přijmou ostatní starostové. „Je to nabídka pana Neorala, navrhl mi spolupráci na té agendě. Na Příbramsku sousedí s vojenským újezdem 19 obcí. Není důležité jméno toho, kdo nás povede, “ sdělil Řihák.

„Na jednoho člověka je toho strašně moc. Vyzkoušel jsem si to, když jsem posílal dopis pro Kongres 23 obcím, abych měl jejich podpisy,“ řekl Václav Hudec ze Štítova. Svůj souhlas s Řihákovým působením v čele iniciativy obcí ze širokého okolí Brd podmiňuje tím, že se seznámí s poslancovými názory.

Sám Řihák je podle jeho slov od začátku proti radaru. „Vadí mi, jak se s námi začalo v lednu komunikovat. Schůzka starostů v sídle Středočeského kraje spočívala v přemlouvání. Vadí mi také, že jako poslanec nemám víc informací než starostové. Premiér slíbil, že budeme dostávat přehled událostí ohledně radaru, zatím jsme ve sněmovně dvakrát dostali všeobecné informace,“ uvedl Řihák s tím, že nejdříve si opozice musela vynutit zařazení tohoto bodu na program.

Lidé by podle něj měli o umístění základny rozhodnout v referendu. „Problém se dotýká celé země. Mám obavy, že budeme první na ráně,“ vysvětlil Řihák, který proti samotným USA nic nemá.