Agentura ochrany přírody a krajiny Plzeň totiž v programu Nature – Evropsky významné lokality – navrhuje také srpnatku fermežovou na Hrádeckých bahnech a kolonie netopýra černého v říčních tunelech u řeky Klabavy. Uvedl to Martin Čížek z AOPK.

„Pro Evropskou unii jsou to druhy, které preferuje. Srpnatka je vzácný druh. Na Plzeňsku se vyskytuje jen v Hůrkách a na Hrádeckých bahnech,“ řekl Čížek, který předpokládá, že Hrádecká bahna, která jsou už několik let chráněným územím, projdou bez připomínek.

„U tunelů, které v minulosti odklonily řeku kvůli těžbě rudy, lze podat připomínky do 30. listopadu,“ sdělil. Dvojice tunelů o průměru pět metrů a s délkou přes dva kilometry zatím žádnou rezervací není. Podle Čížka je schválení ochrany obou lokalit otázkou několika let. Místa jejich výskytu se pak stanou přírodními památkami.

Zatímco netopýr černý je v Česku rozšířen téměř na celém území, srpnatku lze najít jen na necelé třicítce stanovišť. Tento dlouhověký mech, rostoucí na otevřených až slabě zastíněných bažinatých lukách a rašeliništích, je běžný ve Skandinávii. U nás se šíří úlomky rostlinek. Vadí mu odvodňování a zvýšený přísun živin.

Nenápadný, ale vzácný mech má šanci i před vyhlášením patřičné ochrany. „S ničím se na tom místě nepočítá. Vyhlášení srpnatky, o které jsem jen tušil, že je to rostlina, přírodní památkou podporujeme,“ sdělil hrádecký starosta Jaroslav Perlík.