Cestu, která odstartovala v úterý, podle organizátorů podporují hlavně „běžní“ občané. O den dříve spustila vláda v rámci své informační kampaně Proti raketám internetové informační centrum, financované z veřejného rozpočtu. „Kdo platí naftu do autobusu, že bych přispěla,“ ptala se žena v Rokycanech.

Přidala se tak k řadě drobných dárců, kteří posádku na cestě zásobují. „Dostáváme jablka i buchty,“ uvedl Tamáš. Podle něj je cílem upozornit na to, že o radaru v Česku dosud není rozhodnuto. „Vláda vzbudila v lidech apatii a představu, že rozhodnuto je. To by ale měli udělat občané,“ sdělil Tamáš s tím, že pod peticí požadující referendum už je více než 70 tisíc podpisů.

„Nechci, aby se o nás rozhodovalo v Moskvě a Washingtonu, měli bychom být suverénní zemí,“ řekl Tamáš a kritizoval stanovisko české vlády. „Nehraje důstojnou roli. Místo americké základny je třeba posílit evropskou integraci a společnou obranu,“ dodal.

Speciálně kvůli Nezákladňáku se do Rokycan vypravila i 75letá Zdeňka Harnochová z Mirošova a podepsala petici. „Nechci, aby lidé zažili to, co my na začátku 50. let,“ uvedla žena, kterou z rodného domu v Kolvíně poprvé vyhnali Němci a podruhé komunisté.

Autobus měl ve středu na Plzeňsku zastávky ještě ve Spáleném Poříčí, Strašicích a Plzni.V pátekmíří do Pardubic. Jinou formu má vládní informační kampaň. Ta předkládá lidem na webu www.protiraketam.cz odpovědi na otázky v souvislosti s českou účastí v systému protiraketové obrany.

„Vyzvali jsme také přední odpůrce projektu, aby nám poskytli argumenty,“ sdělil Milan Hejl z PR agentury AMI Communications s tím, že odpůrci výzvě nevyhověli. „Z vládní agentury volali, proč nedopovídám na mail, jímž mě žádali o mé názory a jména našich odborníků. Nejsem tu od toho, abych jim předával informace,“ konstatoval za Ligu starostů Jan Neoral.

Prohlášení Hejla odporuje také Greenpeace. „Odmítáme obvinění, že neseme odpovědnost za zpoždění a nevyváženost vládní informační kampaně k americkému radaru v Brdech. Zodpovědnost za nedostatky padá plně na účet vlády, která úkol nestranně informovat veřejnost zadala soukromé agentuře,“ uvedli.