Práci nyní totiž hledalo 1224 osob, zatímco v červnu 1217 lidí. Podle ředitelky rokycanského úřadu práce Věry Strnadové se zatím nedostavili ani letošní absolventi.

„Přijdou až v září, pokud nepůjdou dál studovat nebo neseženou práci,“ očekává Strnadová. Když nebudou vybíraví, získají práci okamžitě. Počet volných míst se totiž vyhoupl z 621 na 634, z toho 392 je určeno přímo absolventům a mladistvým a 103 míst zdravotně postiženým.

Na jedno volné místo na Rokycansku podle statistik připadá 1,9 uchazeče. Problém je podle Strnadové ve struktuře míst. „Zaměstnavatelé stále shánějí textilní dělníky, pracovníky ve službách, jako jsou např. prodavači a řidiči, kovodělníky, lékaře a sestry či detektivy v obchodě. Vzniká také nesoulad v požadavcích a možnostech zaměstnavatelů a možných zaměstnanců, například v dojíždění či směnném provozu,“ vysvětluje Strnadová.

V obchodech a montážních provozech proto roste počet zahraničních pracovníků. Odhadem je na Rokycansku zaměstnáno 500 lidí z Evropské unie, především ze Slovenska a Polska. Dalších 141 osob pochází ze zemí mimo unii, ti musejí mít pracovní povolení. „Mezi nimi je 13 Moldavanů, osm Mongolů, dva lidé z Ruska a jeden z Kazachstánu. Zbytek tvoří Ukrajinci,“ vypočítává ředitelka s tím, že další zhruba stovka cizinců našla práci na živnostenský list.
Nárok na podporu mělo 379 uchazečů, z celkového počtu evidovaných bylo 709 žen. Ve skupině absolventů a mladistvých úřad evidoval 80 osob a mezi zdravotně postiženými 283 osob.

V Česku se minulý měsíc nezaměstnanost vrátila ze 6,3 na 6,4 procenta, v Plzeňském kraji je nyní bez práce 4,8 procenta lidí v produktivním věku.