„Zastupitelé rozhodli, že od Nového roku budeme mít svoji policii. Už máme vyhlášku o jejím zřízení a nyní spolupracujeme na přípravách se Strašicemi a s velitelem plzeňských strážníků. Ti by nám měli pomoci také ve výběrové komisi,“ řekl Perlík.

K čemu potřebuje Hrádek strážníky? „Je tu hodně krádeží a vandalismu. Očekáváme, že zajistí veřejný pořádek a ohlídá značky i dětská hřiště,“ sdělil starosta s tím, že do místního přírodního divadla musí město zatím najímat bezpečnostní agenturu.

Na rozjezd novinky vyčlenilo 800 tisíc korun ze 29milionového ročního rozpočtu. Služebna strážníků bude na radnici.

Zamezit běžné kriminalitě by mohl i kamerový systém. Podobný tomu, který provozují Rokycany. „O jeho podporu z programu prevence kriminality žádáme už počtvrté. Problém je, že ministerstvo určilo limit 10 000 obyvatel, ale třeba se to změní,“ konstatoval Perlík. Na kamery, které by ohlídaly ulici 1. máje, náměstí, poštu, dům kultury a školu, je podle něj třeba půldruhého milionu korun.

Na Rokycansku mají strážníky ještě Rokycany a nově Strašice. Ve zhruba čtrnáctitisícovém okresním městě slouží pod hlavičkou městské policie čtrnáct lidí. „Když tyto složky vznikaly, počítalo se s jedním strážníkem na tisíc obyvatel,“ vysvětlil velitel rokycanských strážníků Petr Wohlmuth.