VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové: Ne radaru

TROKAVEC -Jménem dalších 83 kolegů adresoval v úterý starosta Trokavce Jan Neoral dopis premiérovi, ministrům, poslancům a senátorům. Tlumočí tak jejich názor na zamýšlenou výstavbu amerického radaru v Brdech. V desítkách případů podle něj odmítavý postoj k základně potvrdila i zastupitelstva obcí.

26.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

 

Názvy obcí ale zveřejnit nechce. „Za názorem stojí 34 obcí z Ligy starostů. Ostatní vám klidně ukážu doma v počítači, ale zveřejňovat je nebudu. Obávám se totiž kádrování a pronásledování mých kolegů,“ řekl Neoral s odkazem na rozhovor vládního mluvčího pro radar Tomáše Klvani pro Rádio Impuls ze 12. září. Ten totiž v pořadu Impulsy Václava Moravce uvedl, že je třeba informovat o tom, co jsou ti aktivisté a někteří starostové zač.

Signatáři v dopise odmítají, že by jejich postoj byl projevem antiamerikanismu, levicového či dokonce komunistického smýšlení. „Jsme zneklidněni způsobem, jakým bylo až dosud s námi o zmíněném radaru jednáno. Naprosto katastrofální úroveň komunikace vládních politiků směrem k veřejnosti, amatérismus a lži o radaru vyvolávají nejhlubší obavy u více než dvou třetin obyvatel,“ uvádějí.

Právě ve středuale agentury uvedly, že podle aktuálního průzkumu STEM, objednaného Tomášem Klvaňou, je polovina lidí ochotna svůj odmítavý názor změnit, pokud bude mít o základně dost informací a argumentů. Podle průzkumu mají odpůrci většinou negativní vztah k USA a NATO a naopak.

Dopis vládě, senátorům, poslancům:

Vážený pane premiére,

paní ministryně, pane ministře,

paní poslankyně, pane poslanče,

paní senátorko, pane senátore,

obracíme se na každého z Vás jednotlivě, abychom Vám tlumočili názor 84 starostů a v desítkách případů i zastupitelstev obcí na zamýšlenou výstavbu amerického radaru v Brdech. Tito starostové a zastupitelstva nesouhlasí s výstavbou amerického radaru v Brdech.

Myšlenka spojit své síly proti lžím a demagogii některých politiků vznikla 28. června, na shromáž-dění 35 starostů v Rožmitále. Postupně se pak podpora volného svazku starostů (Liga starostů) roz-růstala a stále roste.

Naplněním a vyjádřením této myšlenky o sjednoceném postupu mnoha rozumných, poctivých a neprodejných starostů proti zamýšlené výstavbě cizí vojenské radarové základny na našem území jsou dopisy, zaslané dnes všem jednotlivým členům vlády, parlamentu, sněmovny, devadesáti světovým redakcím, stranám Zelených v celém světě, americkému Kongresu i významným osobnostem a světovým politikům.

Postoj těchto starostů, potažmo obcí, rozhodně není projevem antiamerikanismu, levicového nebo dokonce komunistického smýšlení, jak je nám zastánci radaru podsouváno. Například profesor Erazim Kohák, filozof, který prožil 30 let v USA, kde žijí dále jeho děti, jistě nemůže být považován za komunistu - a přesto se velmi přesvědčivě postavil za referendum a proti svévolnému a arogantnímu postupu některých vládních politiků ve věci radaru. Stejně pan Ing. A. V. Stoy, Ph.D., jeden z organizátorů Výzvy „Pro referendum“, který žil v USA 20 let a obdržel od prezidenta USA vyznamenání za zásluhy, přece také nemůže být podezírán z antiamerikanismu. A mohli bychom uvést řadu dalších osobností, které s umístěním radaru na našem území nesouhlasí, a přitom rozhodně nemají a nikdy neměly nic společného s autoritativním komunistickým režimem.

Jsme zneklidněni způsobem, jakým bylo až dosud s námi o zmíněném radaru jednáno. Naprosto katastrofální úroveň komunikace vládních politiků směrem k veřejnosti, amatérismus a lži o radaru vyvolávají nejhlubší obavy u více než dvou třetin občanů České republiky. Jsme zneklidněni tím, že vláda a politici přestali komunikovat o radaru s občany, přestože to je jejich základní povinnost, a postavili mezi sebe a občany Tomáše Klvaňu, ředitele americké tabákové firmy British American Tobacco, který za státní peníze a nevybíravými metodami občany neinformuje, ale nepřesvědčivě přesvědčuje, aby s radarem souhlasili. Nyní má za naše daně nastoupit i profesionální agentura.

President Klaus už rovněž vytknul vládě, že přehlíží hlasy většiny občanů ČR, jakož i aroganci a neschopnost vládního mluvčího Klvani.

Umístění cizího radaru na našem území prosazují politici a strany, kteří k ničemu podobnému nedostali od svých voličů mandát. Ostentativně pohrdají míněním většiny občanů této země, jejichž odpor vůči radaru potvrzují všechny dosavadní průzkumy veřejného mínění. Neberou žádné ohledy ani na jednoznačně odmítavý postoj místních obyvatel vyjádřený ve všech dosud konaných lokálních referendech a anketách v obcích v okolí Brd, kterých už bylo přes dvě desítky - a všechny skoro stoprocentně proti radaru.

Nutnost zřízení radaru je zdůvodňována argumenty, v jejichž věrohodnost patrně nevěří ani ti, kdo je propagují. Jednou se mluví o údajné hrozbě ze Severní Koreje, jindy o hrozbě z Íránu. Podobným hrozbám, i kdyby existovaly, nelze přece čelit militarizací planety a přilehlého vesmíru. Jediná hrozba, která v souvislosti s radarem existuje zcela nepochybně, je právě hrozba nových závodů ve zbrojení, jež tento jednostranný krok jedné velmoci nutně musí vyvolat a bohužel již vyvolává. Pár našich politiků, v čele s premiérem Topolánkem, od samého počátku o radaru uvádějí nepravdivé informace. Na základě zveřejněných videozáznamů z besedy s občany v Borovně je prokázáno, že sám premiér použil lži dokonce i při interpelacích v parlamentu. Neříká pravdu o neškodnosti radaru, o prospěchu tohoto zařízení, o dopadu radaru na zdraví naše a našich rodin.

Po nedobrých zkušenostech z minulosti nechceme sloužit jako pěšáci na šachovnici mocných a přejeme si, aby tuto nedůstojnou roli odmítli i naši politici. To je způsob, jakým mohou prokázat svoji kompetentnost a zodpovědnost volených zástupců, o níž tak často hovoří.

Instalace radaru je vydávána za nejúčinnější způsob ochrany Evropy. Ti, kdo o stavbu radaru v naší zemi usilují, chtějí Evropu chránit i přesto, že je o to nikdo z našich evropských partnerů nežádal. Tato nevyžádaná pomoc Evropu spíše rozbíjí než ochraňuje, a také proti tomu důrazně protestujeme. Jen velice naivní lidé by mohli přehlédnout, že Evropu chtějí svými jednostrannými kroky ochraňovat právě vlády dvou zemí - České republiky a Polska - které mají vůči evropské inte-graci zdaleka nejvíce výhrad. Považujeme proto tento postup za velmi pokrytecký.

Za podobně neupřímné považujeme řeči o tom, že radar v kombinaci s raketami ochrání i naši zemi. Chceme být chráněni systémem mezinárodních smluv, který je však – jak o tom svědčí mimo jiné poslední kroky Ruska – připravovanou stavbou výrazně oslabován. Jak máme vůbec věřit, že zde jde o naše zdraví a životy, když přední politici nejsou schopni splnit ani své nedávné sliby o tom, že stavba bude umístěna dostatečně daleko od nejbližších obydlí. A už vůbec nás neuklidňují šokují-cí výroky premiéra, že lidé přece umírali a budou umírat vždycky. To nejsou v tomto případě slova zodpovědného státníka.

Jsme přesvědčeni, že připravovaná stavba radaru nevyřeší žádný z existujících problémů. Právě naopak. Snaha militarizovat citlivý prostor ve středu Evropy už nyní způsobuje problémy nové a závažnější než ty, které měly být údajně řešeny.

Jak informovala zahraniční i naše media, Sněmovna reprezentantů Kongresu USA a senátní výbor vyškrtnuli už z financování antiraketový systém v Polsku, a nemají zájem plně financovat nefunkční systém radaru XBR v Evropě, váhají. Několik našich politiků ale tvrdošíjně i nadále prosazuje výstavbu této základny v ČR, třeba i bez raket v Polsku. To už je obtížně pochopitelné - naši politici se snaží prosadit něco, o čem začali pochybovat i kongresmani USA, státníci a světoví vědci, něco, nač i Kongres váhá dát peníze, nazývaje to futuristickým snem.

My už víme, že slova o obraně České republiky radarem jsou lživá - odborníci už vysvětlili, že radar je především určen k obraně radarů v Grónsku a na Aljašce, a pak k ochraně území USA. Snahou USA je přemístit linii možného střetu raket a antiraket nad území jiných států, nad území Evropy. To, že se zamoří radioaktivním spadem Evropa a nikoli USA - to už pro Bushovu administrativu není tak podstatné.

Tady vůbec nejde o antiamerikanismus či příklon k Rusku, tady jde o příběh krále a jeho obětovaného pěšáka. O přežití občanů. Íránské balistické střely - to je jen stínová hra, vymyšlené zdůvodnění toho, co sem právě hodlají za vydatné pomoci našich několika prodejných politiků strčit.

Radar bude negativně ovlivňovat nejen zdraví lidí, ale i životní prostředí. To si patrně sice uvědomu-jí, ale nedbají, i poslanci strany Zelených. Do politiky vstupovali se zcela odlišnými záměry, než jaké předvádějí nyní. Jejich výmluvám, že se musí podílet na vládě proto, aby mohli prosazovat svůj zelený program, už dnes nikdo nevěří. Zapomínají, že občané nezapomínají.

Politikům koaličních stran připomínáme, že čas, který zbývá do voleb, zase není tak dlouhý. V toku událostí to bude jen chvilka, a buďte ujištěni, že ty, kteří dnes pohrdají naším názorem, si my i občané budeme ve volbách velmi dobře pamatovat.

Obracíme se na Vás s žádostí, abyste slova o zodpovědnosti, kompetentnosti politiků a o zájmech naší země zbavili pachuti licoměrnosti a lží a pomohli je naplnit skutečným obsahem v souladu s vůlí většiny našich obyvatel a vašich voličů. Ono masarykovské :„Jsem příznivcem politiky jako služby pravdě, jako bytostně lidské a lidskými měřítky se řídící sta-rosti o bližní“ by mělo platit stále.

Jan Neoral, starosta Trokavce V Trokavci dne 25.9.2007

Tento dopis odsouhlasilo 84 starostů obcí.

Originály souhlasů jsou uloženy u organizátorů v Trokavci a v Příbrami.

26.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební a provozní elektrikáři 20 000 Kč Stavební a provozní elektrikáři elektrikář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracoviště: Zeyerova 191, Rokycany, Požadujeme: vzdělání - střední odborné (vyučen), dobrý zdravotní stav, samostatnost, časovou flexibilitu, ŘP sk. B a vyhl. 50 výhodou, Nabízíme: plat. ohodnocení od 20.000,- Kč do 30.000,- Kč, příspěvek na stravování, Kontakt: Ing. Tomáško,tel. 603 505 029, email: tomasko@kovostav98.cz, první kontakt tel. domluvit schůzku. Pracoviště: Kovostav 98, s.r.o., Zeyerova, č.p. 191, 337 01 Rokycany 1. Informace: Ing. Tomáško, +420 603 505 029. Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 20 000 Kč Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Darová 3, 338 24 Břasy, Požadujeme: vzdělání ÚSO, práce na PC, znalost AJ nebo NJ, Nabízíme: platové ohodnocení 20.000,- Kč/měs., dle dohody možnost na pracovní smlouvu nebo DPP, personální stravování, Kontakt telefonicky: Mgr. Engelthalerová 604 211 559. Pracoviště: Darovanský dvůr resort s.r.o./ darová, 338 24 Břasy 1. Informace: Kateřina Engelthalerová, +420 604 211 559. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mýto, Nádražní č.p. 287, Požadujeme: vyučení, platný svářečský průkaz CO2, Nabízíme: platové ohodnocení 22.000,-Kč/měs., Kontakt telefonicky: Šťastný Jaroslav, tel.: 371 750 653; 602 466 232. Pracoviště: Kodresta, spol. s r.o., Nádražní, č.p. 287, 338 05 Mýto v Čechách. Informace: Jaroslav Šťastný, +420 371 750 653;+420 602 466 232. Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 20 000 Kč Provozní zámečníci, údržbáři Obsluha půjčovny, servisní technik strojů a údržba strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: U Bílé haldy č.p. 1264, Rokycany., Požadavky: minimálně vyučený v oboru opravář zemědělských strojů, automechanik nebo střední škola s maturitou strojní nebo dopravní apod. Ke mzdě stravenky., Kontakt: p. Neset, tel.: 603 476 039 (7-14 hod.), e-mail: neset.r@ramoskoo.cz. Pracoviště: Ramos-koo s.r.o., U Bílé haldy, č.p. 1264, 337 01 Rokycany 1. Informace: Neset, +420 603 476 039.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zápasy rokycanských hokejových juniorů skončily tentokrát nezdarem
10

FOTO: Junioři HC Rokycany dvakrát prohráli

Ilustrační foto.

V úterý večer jednají zastupitelé Břas

Stolní tenistky Hrádku řádily v Plzni

Rokycansko – S rokem 2018 se stolní tenisté v rámci republikových a krajských soutěží loučili konfrontací ve dvojičkách.

Vrah s mačetou je za mřížemi. Soud poslal do vazby i útočníka s nožem

Plzeň - Okresní soud Plzeň-město poslal v pondělí do vazby dva muže, kterým shodně hrozí až 18 let vězení za vraždu. Prvnímu za dokonanou, druhému za pokus.

Hrádečtí pořádají sbírku pro děti

Hrádek – Do středy 12. prosince pořádají členové pionýrské skupiny vánoční sbírku hraček pro děti z Domu svaté Zdislavy v Plzni.

V Rokycanech se rodily andělské šperky

Rokycany – Po čem ženy touží aneb šperky a móda první republiky je název působivé expozice v Muzeu dr. Horáka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT