„Už na setkání starostů v Hrádku jsme dostali slib, že obdržíme doslovný překlad studie americké Agentury protiraketové obrany. Dosud se tak nestalo,“ posteskl si starosta Skořic Miloslav Suchý.

Podle sdělení Jakuba Horneka z tiskového oddělení americké ambasády v Praze je na stránkách americké agentury www.mda.mil/mdalink/pdf/vol1.pdf k dispozici nová analýza vlivu radaru na životní prostředí a zdraví. „Pochází z letošního ledna. Pro podmínky v České republice je nejzajímavější kapitola 4.1.1.3, zejména strany 4–63 až 4–71,“ uvedl Hornek. V češtině tento odborný text zatím k dispozici není. Potvrdil to Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany. „Pracuje na něm americká ambasáda spolu s panem Klvaňou,“ řekl Pejšek.

Podle Klvani ministerstvo obrany na expertním stanovisku pracuje. „Jakmile je budeme mít, zpřístupníme je veřejnosti,“ uvedl vládní koordinátor. Odpovědi na některé otázky pak obsahuje web radarbrdy.cz.

Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka oficiální zprávu o výkonu radaru a jeho vlivu na zdraví a životní prostředí vypracují na podzim čeští odborníci přímo na ostrově Kwajalein. Právě z tohoto místa, kde stojí podle Klvani už devět let, by mohl být do Brd přesunut radar typu X.
„Každá taková instalace nese riziko – je legitimním terčem. Stejně jako budovy vlády, generálního štábu a některých ministerstev,“ připustil na besedě v Míšově Klvaňa.