„Dováželi jsme do Německa, nyní dokonce přes německého odběratele do Itálie. Ceny by byly vyšší, ale část zisku pohltí doprava,“ uvedl agronom Kladrubské a. s. Václav Spurný. O poznání nižších výnosech ve srovnání s minulým rokem podle něj rozhodlo suché počasí na přelomu dubna a května. Například hektar už sklizené řepky dal letos v pomínkách této firmy výnos tři tuny, loni 3,6 tuny. Ještě větší rozdíl zaznamenal u ozimých pšenic. „Loni 5,5 tuny a letos jen čtyři tuny z hektaru,“ poznamenal Spurný. Zatímco ozimé ječmeny a řepka už na Rokycansku zmizely, jeho firma musí ještě sklidit stovky hektarů jarního ječmene, ovsa a ozimé pšenice.

Podobně je na tom Příkosická zemědělská a. s. – také zde plánovali na sklonku minulého týdne sklidit ještě 500 hektarů, především jarních ječmenů. Podle jejího ředitele Ladislava Vágnera vynesla např. řepka jen 2,76 tuny z hektaru, ozimé ječmeny pak čtyři tuny. „Za příznivých podmínek by byl výnos o tunu lepší. Ceny byly dosud nerentabilní. Nyní přispějí vyšší ceny postupně ke zrušení dotací,“ uvedl Vágner s tím, že i přes vyšší ceny ve výkupu je jeho firma rozhodnuta exportovat maximum úrody. „Vývozní ceny jsou vyšší,“ konstatoval.

Řepka s výnosem 2,9 tuny na hektar a ozimý ječmen (3,7 t/ha) už opustily také pole OZOS v Oseku. „Ceny jsou dobré, ale výnos horší. Loni jsme z hektaru sklidili 3,3 tuny řepky. Uvažujeme o dodávkách do Německa,“ konstatoval tamní agronom Lubomír Petřík. Od září se v palivech povinně objeví 2 % methyelesteru řepky.