Podpoří je také V. A. Stoy, který organizoval petici 55 signatářů proti radaru. Jednotné názory obcí ale neexistují.

Pozvánka přišla i do Strašic. „Jedu tam, načerpám informace. Ve středu nám ve Spáleném Poříčí dali vládní studii. Kolega Nerad hovořil o kompenzacích, ale nespojuje je s radarem. Třeba cyklostezka z Německa končí ve Strašicích zákazovými cedulemi,“ sdělil starosta Jiří Hahner, který připomněl napojení Strašic na dálnici. O kompenzace tato obec ovšem usiluje už od prvních zpráv o zrušení posádky.

Podle Neorala je jednání pracovní schůzkou starostů proti radaru. „Nechceme diskutovat o tom, co dostat. Co se tam starostové dozvěděli? Že jsou obce ve skrytu kopců. A co turisté a zvěř na nich? Ve studii jsme našli řadu nepravd,“ vysvětlil Neoral s tím, že americký generál Obering už v březnu v českém Parlamentu sdělil, že pokud se ocitne do vzdálenosti osm kilometrů člověk, bude mít následky. „Třeba Mirošov měl referendum, které zastupitele zavázalo postupovat proti výstavbě radaru. V Poříčí jejich starosta neřekl, že je proti radaru. Přitom není co jednat o kompenzacích,“ řekl Neoral.

Mirošovský starosta Vlastimil Sýkora ale o žádných kompenzacích nejednal. „Mám čisté svědomí, chtěl jsem další informace. Každý se může podívat na záznam televize, co jsem řekl. Nemluvilo se o kompenzacích ve vztahu k radaru, ale k regionu. Kdyby tam pan Neoral byl, mohl učinit proti radaru mnohem víc,“ konstatoval Sýkora s tím, že zatím není nic rozhodnuto, a tak nejsou na pořadu ani referendem uložené zákonné kroky. Připomněl, že trokavecký starosta se dříve vyjádřil, že s radarem žít nebude a odejde. „Já tady žít budu, tady je můj domov,“ dodal Sýkora.

Více na www.radarbrdy.cz