Tentokrát z březnových pěti na 4,8 procenta. Loni ve stejném období činila 5,4 procenta a bez práce bylo 1411 lidí. Nyní je v evidenci rokycanského úřadu práce jen 1296 osob.

„V tomto počtu roste podíl lidí s nějakým handicapem, které lze umístit těžko, a typů, které nepracovaly nikdy. Mnoho zaměstnavatelů se proto potýká s nedostatkem zaměstnanců,“ uvedla ředitelka úřadu Věra Strnadová, podle které tak lze očekávat příliv cizinců, a to i kvalifikovaných.
Tuto skutečnost může ilustrovat příklad nově v centru Rokycan etablované firmy, šijící zdravotnické potřeby. „Byla tam stovka volných míst, ale tento zaměstnavatel v okrese zaměstnance nenašel. Teď zaměstnává vedle našich pracovníky až z Mongolska,“ řekla Strnadová.

I statistiky dokazují, že znovu klesá počet uchazečů o jedno volné místo. Na to nyní na Rokycansku připadá 2,4 uchazeče. „To potvrzuje trend z předchozí doby. Vzniká velký počet míst a uchazeči mají mnohem větší možnost výběru. Někdy ani do naši evidence nepřijdou a rovnou přecházejí na nové místo,“ podotkla Strnadová, podle níž je na trhu práce stále hlad po kvalifikovaných dělnících v kovovýrobě, po montážních dělnících bez nároku na kvalifikaci, ale pro třísměné provozy, po řidicích, prodavačích a zaměstnancích v pohostinství.Nedostatek poptávaných pracovních sil pak vytváří tlak na chování zaměstnavatelů. „Například na Borských polích musejí firmy zvyšovat mzdy,“ řekla ředitelka.

Nárok na podporu měla opět necelá třetina evidovaných nezaměstnaných, tedy 399 lidí. V celkovém počtu opět převažovaly ženy, kterých zůstalo bez práce 750. Počet absolventů a mladistvých klesl o deset na 72 osob. Zato počet zdravotně postižených se téměř nezměnil – v březnu jich statistiky zaznamenaly 304 a v dubnu 305.

V celé zemi činila v dubnu nezaměstnanost 6,8 procenta, v kraji pak 4,9 procenta. Její nejnižší míru opět, tentokrát s 1,7 procenta, zaznamenal okres Praha–západ. Smutné prvenství se 17,9 procenta nezaměstnaných má znovu severočeské Mostecko.