Podle statistiky zde nyní práci hledá 4,3 proti červencovým 4,6 procenta, tedy 1163 lidí. V srpnu jich bylo 1224. V konkurenci dalších 76 okresů je tentokrát Rokycansko v meziměsíčním úbytku nezaměstnaných nejlepší.

Pro lidi, kteří nemají nějaké omezení, je to podle zástupce ředitelky rokycanského úřadu práce Jana Korandy dobrá zpráva. Podle něj mění i přístup firem k zaměstnancům. „Z 1163 nezaměstnaných je 278 se zdravotním postižením a 25 mladistvých. Volných míst je přitom 659, z toho 484 pro absolventy a mladistvé a 122 pro zdravotně postižené. Kdybychom je všechna obsadili, nezaměstnanost by klesla na dvě procenta, na počet lidí skutečně těžko umístitelných. Firmy budou čím dál více odkázány na výchovu vlastních kádrů a péči o kmenové zaměstnance,“ myslí si Koranda.

Už nyní podle něj zaměstnavatelé kvůli tomu, aby udrželi pracovníky, nabízejí další benefity, např. v podobě penzijního připojištění či životních pojistek. „Kdo zaměstnance odírá, ztratí je. Taková firma skončí,“ předpokládá Koranda s tím, že stálé zaměstnance zahraniční pracovníci, ačkoli nyní i na Rokycansku nacházejí uplatnění v nebývalé míře, nenahradí.

Na jedno volné místo podle statistiky za srpen připadá 1,8 uchazeče. Zaměstnavatelé poptávají především pracovníky na zaučení a zdravotní sestry. Nárok na podporu mělo 341 uchazečů. V celkové evidenci opět převažovaly ženy, kterých zůstalo bez práce 676. Ve skupině mladých lidí úřad evidoval 77 osob. Cifra 278 je úhrnem uchazečů se zdravotním handicapem.

V Česku v srpnu míra nezaměstnanosti zůstala na 6,4 a v kraji pak na 4,8 procenta.