Rorýsi jsou o něco větší než vlaštovky, ale mají dlouhá srpovitá křídla a jsou celkově černí. Zblízka lze rozeznat jen světlejší hrdlo. Jejich plachtivý let se střídá s rychlými údery křídel. Svůj život tráví většinou ve vzduchu, kde loví hmyz. Dostane-li se na zem, není schopen sám vzlétnout. Hnízdí především ve škvírách ve zdech, kde oba partneři staví jednoduché hnízdo z peří a stébel, které najdou ve vzduchu. Samice koncem května snáší zpravidla dvě bílá vejce, z nichž se líhnou po devatenácti dnech mláďata. Ta zůstávají v hnízdě asi šest týdnů.

Kromě nich pozorují rokycanští ochránci přírody v těchto dnech celou řadu dalších neméně zajímavých druhů, z nichž někteří již vyvádějí svá mláďata nebo se na to chystají. Každopádně jaro je již v plném proudu, což je ostatně znát nejen v přírodě, kde již hnízdí celá řada ptáků a savci vyvádějí svá mláďata, ale i v záchranné stanici živočichů, kde lze narazit na první letošní mláďata.

Za zmínku stojí mládě divočáka či šest sov pálených. I přesto, že se zde nezastaví práce ani v tomto náročném období, lze po telefonické domluvě (tel. 603 239 922) toto ojedinělé zařízení navštívit a dozvědět se řadu zajímavých informací o dění v přírodě nebo si odnést celou řadu zajímavých propagačních materiálů zaměřených na ochranu přírody a živočichů v ní.