Opravu si vynutily okolnosti. Trhající se a ujíždějící svah po červencových přívalových deštích loňského roku spadl úplně. O rekonstrukci uvažovala Správa a údržba silnic Rokycany už několik let. „Náklady by ale spokly dvě třetiny ročního rozpočtu,“ vysvětlovala odklad Jana Mrázová. „Vývoj situace nás však přiměl řešit úsek přednostně. Vedle obstarání financí bylo třeba kvůli nezbytnému kácení stromů zajistit také vynětí oblasti z půdního fondu,“ dodala.

„Stabilizace čtyřsetmetrového úseku svahu si vyžádá asi osmadvacet milionů,“ přiblížil dále projekt Miroslav Jaroš, krajský radní pro dopravu. „Zajištění se provede formou mikropilot a gabionových stěn ze sítě vyložené kameny. Pamatováno je i na chodce, ve svahu vznikne od silnice oddělená pěší stezka,“ upřesňoval.

Provádění prací je podle Jaroše i Mrázové problematické. Musí se odehrávat za provozu. I když – od 9. července ´jen´ osobních automobilů. Po celou dobu výstavby zůstane k dispozici pouze jeden jízdní pruh silnice a provoz bude řízen světelnou signalizací. Zajistí střídavý průjezd z obou směrů. V souvislosti s těžbou na svahu i jeho další úpravou je třeba dopravu vždy na chvíli přerušit. Pak je řízena ručně.

Od už zmíněného 9. července, v souladu s projektovou dokumentací, požádala stavební firma o částečnou uzavírku silnice pro nákladní auta nad tři a půl tuny. Ta pak musí volit objížďku přes Chrást, Dýšinu, Kyšice a Ejpovice na Rokycany. „Jiná trasa nebyla možná, jsme omezeni mosty přes řeku,“ objasňovala Mrázová.

„Dvacetiminutová přerušení dopravy po čas kácení nejsou pro řidiče určitě příjemná a některým se to moc nelíbí,“ hodnotil smědčický starosta Miloslav Zeman. „Zejména ráno a odpoledne, kdy lidé jezdí do práce a pak se vracejí, je tu provoz značný. Auta ze směru na Bušovice a Radnice pak tvoří frontu až kus do obce. Bez chvilkového přerušení dopravy to ale řešit nejde, řidiči musí mít trpělivost. Kácené stromy padají na silnici a pak je stahují k řece,“ popisoval Zeman.

Podle něj firma uvažuje, zda – kvůli odebírání svahu – nebude třeba kraj na pár dnů požádat o úplné přerušení dopravy. U místních ale každopádně převládá spokojenost, že se silnice už řeší. „Když jsme to nechtěli brát objížďkou, nezbývalo než doufat, že se svah v době průjezdu auta nesesune zcela,“ zaznělo. Celková úprava místa, i s výstavbou nové silnice, má být hotova do konce listopadu.